Direktor Kancelarije za KiM Vlade Srbije, Petar Petković, najoštrije je osudio optužbe koje je predsednica privremenih institucija u Prištini, Vjosa Osmani, uputila na račun Srbije. Petković je istakao da vlasti u Prištini ni uoči najvećeg pravoslavnog praznika, Vaskrsa, ne mogu da obuzdaju mržnju prema srpskom narodu i Beogradu, koji im se često predstavlja kao „dežurni krivac“ za sve njihove političke neuspehe.
U saopštenju iz Kancelarije za KiM, Petković je naglasio da Osmani svojim podlim napadima na Beograd zapravo pokušava da kreira alibi za planove Prištine o novoj destabilizaciji regiona. Kako je rekao, stabilnost je u Prištini „zabranjena reč“, dok Beograd na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem vodi politiku mira, kompromisa i dijaloga, predstavljajući faktor stabilnosti u ovom delu Evrope.
Petković je osudio ovakvu propagandu koja dolazi iz Prištine, ističući da se istovremeno sprovode i vojne aktivnosti, što dodatno povećava tenzije u regionu. On je naglasio da su „glavni teroristi“ u Prištini oni koji su ranije napadali srpsku decu i pripadnike međunarodnih misija, kao što je Euleks, čime su srpskom narodu naneli mnogo zla.
Osmani je ranije u intervjuu za TRT Balkan izjavila da je Srbija jedini izvor nestabilnosti u regionu i da je cilj srpskog rukovodstva da vrati Balkan u prošlost. Pored toga, osvrnula se i na nedavne vojne sporazume koje je Priština potpisala sa Albanijom i Hrvatskom, naglašavajući da je to prirodan korak ka jačanju odbrambenih kapaciteta tzv. Kosova.
Ova situacija dodatno komplikuje odnose između Beograda i Prištine, koji su već opterećeni brojnim nesuglasicama i istorijskim tenzijama. Petković je ukazao na to da međunarodni partneri prepoznaju Beograd kao stabilan faktor, dok Priština svojim svakodnevnim ekslatornim i nasilnim potezima pokušava da od Zapadnog Balkana napravi „novo bure baruta“.
U ovom kontekstu, važno je napomenuti da se bez obzira na pritiske i provokacije, Beograd i dalje zalaže za miran i stabilan razvoj situacije u regionu. Petković je pozvao sve strane da se okrenu dijalogu i saradnji, umesto sukobima i tenziji. U ovom trenutku, kada se približava jedan od najvažnijih pravoslavnih praznika, od suštinskog je značaja da se promovišu mir i razumevanje među narodima.
Osmani, s druge strane, nastavlja da insistira na vojnim i političkim povezivanjima sa susednim zemljama, što dodatno ukazuje na mogućnost eskalacije sukoba u regionu. Njene izjave i potpisani sporazumi sa Albanijom i Hrvatskom pokazuju da Priština ne odustaje od svojih ambicija, koje su često u suprotnosti sa željama i potrebama srpskog naroda.
U svetlu ovih događaja, važno je da međunarodna zajednica prepozna i reaguje na potencijalne opasnosti koje dolaze iz Prištine, kako bi se obezbedio mir i stabilnost na Balkanu. Samo kroz konstruktivan dijalog i međusobno poštovanje može se doći do održivog rešenja koje će zadovoljiti sve strane uključene u ovaj složeni sukob.
S obzirom na trenutne napetosti i neprijateljske retorike, na svim stranama leži odgovornost da rade na smanjenju tenzija i izgradnji poverenja kako bi se sprečilo dalje pogoršanje situacije. Ova situacija ostaje pod budnim okom međunarodnih posmatrača, koji prate razvoj događaja na terenu i nastoje da pruže podršku uspostavljanju trajnog mira u regionu.