Zaposlenim iz inostranstva za šest meseci 9.756 dozvola

Milan Petrović avatar

Manji broj dozvola za rad strancima u Beogradu

U prvoj polovini ove godine zabeležen je manji broj stranaca koji su aplicirali za dozvolu za rad u prestonici u poređenju sa istim periodom prošle godine. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), u Beogradu je izdato 9.756 dozvola za rad strancima, što je za sedam hiljada manje nego u 2023. godini.

Prema izveštaju NSZ, najveći broj dozvola za rad izdat je državljanima Rusije, Kine, Indije, Turske, Sri Lanke i Nepala. Ove dozvole se odnose na poslove u oblasti građevinske, IT i uslužnih delatnosti.

Do izmena zakona koji regulišu prava i obaveze stranaca prilikom zapošljavanja u Srbiji, dozvole su se izdavale na godinu dana, a sada se izdaju na tri godine. Postupak za produžetak dozvola za boravak i rad je gotovo istovetan postupku prilikom njihovog prvog izdavanja.

U prvoj polovini ove godine, izdato je 4.351 dozvola za rad državljanima Rusije, dok je Ukrajinaca bilo 58. Najveći broj dozvola je izdat za pozicije iz oblasti IT delatnosti.

Strani radnici se angažuju, pre svega, zbog nedostatka kadrova, ali i zbog toga što deo domaćih radnika ne želi da obavlja teške poslove. Strani radnici često dolaze na privremeni rad u zemlje poput Srbije kako bi zaradili novac koji će poslati svojim porodicama. Firma koja ih zapošljava obezbeđuje smeštaj, hranu i sve što im je potrebno, a oni su sigurna radna snaga koja neće otići dok se posao ne završi.

U Evropi se radnici iz ovih zemalja, kao što su Balkan i Azija, često smatraju nepoželjnima, ali Srbija nema drugog izbora zbog nedostatka domaće radne snage. Strani radnici dolaze na privremeni rad u Srbiju jer ovde imaju znatno veće plate nego u svojim zemljama, gde je siromaštvo prisutno i gde se radi za znatno manje novca.

Firme se sve više odlučuju za angažovanje stranih radnika jer su oni pouzdana radna snaga koja će obaviti posao i ostati dok se ne završi. Osim što imaju veće plate, strani radnici obično imaju i bolje uslove rada i beneficije, što ih čini atraktivnijim za poslodavce.

U agencijama koje se bave dovođenjem radnika iz inostranstva ističu da smo svedoci trenda u kojem se firme sve više odlučuju za angažovanje stranih radnika, jer su oni spremni da obavljaju teške poslove koje domaći radnici često odbijaju. Ovo je posebno izraženo u građevinskoj industriji, gde je nedostatak kvalifikovane radne snage veliki problem.

Nacionalna služba za zapošljavanje je zadužena za proces izdavanja dozvola stranim radnicima. Poslodavci moraju podneti zahtev za posredovanje u zapošljavanju stranaca za konkretno radno mesto najkasnije 10 dana pre podnošenja zahteva za izdavanje radne dozvole. Proces izdavanja dozvola podrazumeva i proveru da li se na evidenciji nezaposlenih nalazi struka koja se traži za određeno radno mesto.

Ukupno, trend angažovanja stranih radnika u Srbiji je u porastu, a očekuje se da će se ovaj trend nastaviti i u narednom periodu zbog nedostatka domaće radne snage u određenim sektorima i oblastima rada.

Milan Petrović avatar