ZARADA I VIŠE NEGO DOBRA

Milan Petrović avatar

U Srbiji je uzgajanje lekovitih gljiva postalo veoma popularan biznis među građanima koji su sve više zainteresovani za ovu vrstu delatnosti. Udruženje „Lekovite pečurke Kosmaj“ obavlja sve aktivnosti preko poljoprivrednog gazdinstva Miloš Janjić iz Mladenovca, a oni otkrivaju koje lekovite gljive se najčešće gaje i kolika može biti zarada od ovog posla.

U najširoj upotrebi je lekovita gljiva reiši (Ganoderma lucidum) koja se može naći kod nas u šumama, ali se takođe može gajiti i u kontrolisanim uslovima. Pored nje, često se koristi i šitake (Lentinula edodes) koja pored lekovitih svojstava, ima i veoma dobar ukus. Ostale lekovite pečurke koje se često koriste su ćuranov rep (Trametes versicolor), Coprinus comatus, Cordiceps i lavlja griva (Hericium erinaceus).

Lekovite pečurke su još uvek novina kod nas i uglavnom se koriste od strane ljudi koji vode računa o svom zdravlju i prirodnoj ishrani. U Kini i Japanu, ove pečurke su deo tradicionalne ishrane i medicine već hiljadama godina. Skoro sve jestive pečurke imaju i lekovita svojstva, a najčešće gajene lekovite pečurke kod nas su bukovača i šitake.

Kada je reč o isplativosti gajenja lekovitih gljiva, ističe se da je teško konkurisati sa kineskim proizvodima na tržištu zbog njihovih nižih cena. Gajenje pečuraka zahteva velika početna ulaganja i velike troškove u redovno održavanje proizvodnje. Prinosi zavise od vrste pečurke koja se gaji, a zarada može biti i do 2000 evra mesečno uz odgovarajuća ulaganja.

Gajenje pečuraka se smatra granom poljoprivrede i ne zahteva poseban sertifikat, ali je potrebno imati registrovano poljoprivredno gazdinstvo i prijavljenu delatnost gajenja pečuraka. Nadajmo se da će se korišćenje lekovitih pečuraka u ishrani i medicini proširiti kako bi se podigla svest o njihovim koristima i svojstvima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: