Epidemija malih boginja u Novom Pazaru već mesecima širi strah među stanovnicima. Zaražena su pretežno deca koja nisu vakcinisana, a posebno su ugroženi mališani uzrasta od šest meseci do sedam godina. Prema Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, tokom septembra u Srbiji je zabeleženo 86 slučajeva morbila, od čega je 79 registrovano u Novom Pazaru, dok je sedam slučajeva zabeleženo u Tutinu.
Od početka 2024. godine, beleži se čak 434 slučaja morbila, a većina inficiranih je iz Raškog okruga, pre svega iz Novog Pazara. Problematika vakcinacije dece je glavni faktor rasta epidemije u ovom regionu. MMR vakcina se daje u dve doze – prva doza sa godinu dana, dok je druga pred polazak u školu. Pored zaštite od malih boginja, MMR vakcina pruža imunitet i protiv zauški i rubeola.
U Novom Pazaru je evidentiran nizak obuhvat dece vakcinisanih MMR vakcinom, što je dovelo do širenja epidemije. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, tokom 2022. godine, samo 27,9% mališana u tom gradu je vakcinisano MMR vakcinom. Situacija se nije značajno popravila ni tokom 2023. godine, niti u prvih šest meseci 2024. Obuhvat vakcinacije se kreće između 35 i 60%, što je daleko od preporučenog obuhvata od 95% koji bi omogućio kolektivni imunitet.
Epidemija malih boginja u Novom Pazaru zvanično je prijavljena u maju 2024. godine, što je dovelo do pojačanih epidemioloških mera i nadzora. Laboratorijski se potvrđuju svi sumnjivi slučajevi, prate se kontakti sa zaraženima, dok se vrši revizija vakcinalnih kartona u pedijatrijskim ambulantama i pozivaju se roditelji čija deca nisu dobila vakcinu.
Doktorka Majda Iković iz Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru istakla je da je trenutna situacija u tom gradu očekivana s obzirom na niski obuhvat vakcinacije dece. Od proglašenja epidemije, prijavljeno je 329 slučajeva, od kojih je 202 laboratorijski potvrđeno. Uprkos strahovima od početka nove školske godine, broj slučajeva je u nekoliko poslednjih meseci bio niži, što ukazuje na mogućnost jenjavanja epidemije.
Jedan od glavnih problema vezanih za loš odziv za vakcinaciju u Srbiji jeste delovanje antivakcinalnog lobija koji plasira dezinformacije o imunizaciji putem društvenih mreža. U cilju edukacije roditelja i povećanja obuhvata vakcinacije, sproveden je projekat sa UNICEF-om koji ima za cilj podizanje svesti o važnosti vakcina. Edukacija će se sprovoditi u kolektivima, predškolskim ustanovama, školama, ali i među zdravstvenim radnicima, posebno na pedijatrijskim odeljenjima.
Srbija je tokom epidemije malih boginja 2017/2018. godine platila visoku cenu, sa preko 5.800 zaraženih i 15 preminulih osoba, uključujući četvoro dece uzrasta do pet godina. Novi Pazar je bio jedno od žarišta te epidemije, gde je zabeleženo skoro 500 slučajeva zaraze, dva pacijenta su preminula, a čak 70% je završilo na bolničkom lečenju. Edukacija o važnosti vakcinacije i borba protiv dezinformacija ključni su izazovi u suzbijanju epidemija malih boginja u Srbiji.