Nedavno je Evropski parlament usvojio direktivu koja ima za cilj zaštitu potrošača u Evropskoj uniji od nepoštenih praksi proizvođača i trgovaca. Ova direktiva je usmerena na rešavanje značajnog problema – planiranog zastarevanja proizvoda i programiranih kvarova. Vesna Perinčić, predstavnica Unije potrošača, izrazila je zadovoljstvo ovom odlukom, ističući da je neprihvatljivo da proizvodi imaju unapred određeni rok trajanja nakon kojeg se namerno izazivaju kvarovi kako bi potrošači bili primorani da ih zamene, što predstavlja dodatne troškove za potrošače prilikom kupovine novih tehničkih proizvoda i negativno utiče na životnu sredinu.
Perinčić je istakla da će kupci sada lakše donositi odluku o kupovini određenog proizvoda, budući da će sve lažne tvrdnje o ekološkoj ispravnosti proizvoda, uštedi energije i programiranom roku trajanja biti proverene i regulisane. Nova regulativa će zahtevati od proizvoda da imaju tačno vidljivu oznaku kojim je rok trajanja predviđen, što će olakšati potrošačima da se opredele u prodavnici.
Tehnička roba će takođe morati biti transparentno opisana, a svaki proizvođač će biti obavezan da za sve vreme trajanja garantnog roka otkloni uočene nedostatke u funkcionisanju tehničkog proizvoda. Ova izmena regulative je takođe usmerena na dvojni kvalitet robe, što Perinčić smatra nedopustivim, jer potrošači očekuju da je kvalitet proizvoda u skladu sa onim što je deklarisano.
Sagovornica iz Unije potrošača zaključuje da posebno na području srednje i istočne Evrope tehnički proizvodi, ali i ostali, imaju znatno slabiji kvalitet nego, na primer, u Austriji ili Nemačkoj. Evropsko udruženje za zaštitu potrošača tvrdi da su mašine za veš programirane da obave 2,5 hiljada pranja, televizori da rade 20 hiljada sati, mobilni telefoni dve godine, pegle četiri, a frižideri i šporeti od 7 do 10 godina.
Nova direktiva će stupiti na snagu za dve godine, a cilj je usaglasiti je sa propisima i predlozima, ali i sa proizvođačima koji nisu oduševljeni ovom odlukom. Transparentnost je ključna u odnosu potrošača i prodavca, a potrošači se nadaju da će nova regulativa doneti pozitivne promene u njihovom svakodnevnom životu.