Branko Ćopić, jedan od najznačajnijih dečjih pisaca, rođen je 1. januara 1915. godine u Hašanima, Bosanska Krajina. Završio je učiteljsku školu i diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Često je isticao uticaj svog dede kao svoju inspiraciju. Prvo delo je objavio sa samo 14 godina, a postao je poznat kao satiričar i književnik.
Tokom Drugog svetskog rata, njegova dela odražavaju strah i tugu zbog teške situacije u njegovom rodnom kraju. Jedno od njegovih najpoznatijih dela, „Bašta sljezove boje“, posvetio je svom prijatelju ubijenom u logoru Jasenovac. Nakon rata, postao je urednik dečjih časopisa i jedan od najvećih dečjih pisaca sa velikim brojem objavljenih radova.
Iako je završio fakultet, Ćopić sebe je nazivao seljakom i bavio se životom seljaka i siromašnih u svojim delima. Međutim, njegova satira protiv vlasti u vreme Tita dovela je do njegovog progona od strane tadašnjih vlasti. Njegovo delo „Jeretička priča“ označeno je kao protivnik prosperiteta Jugoslavije i izbačeno iz dečjih lektira širom zemlje.
Nakon tragičnog kraja Ćopićevog života, njegova dela su doživela pomilovanje i ponovno su popularna među čitaocima. Danas se njegova dela čitaju u Bosni i Hercegovini i Srbiji, a njegova rodna kuća obnovljena je kao Spomen područje „Bašta sljezove boje“. Branko Ćopić bio je član Akademije nauka u Srbiji i Bosni i Hercegovini, a svoj stan u Beogradu poklonio je SANU.
Njegova dela ostaju kao spomenik njegovom radu i doprinosu književnosti, a igraju se u dečjim pozorištima širom bivše Jugoslavije. Branko Ćopić bio je i ostao jedan od najčitanijih i najuspešnijih pisaca ovih prostora, čija dela će zauvek ostati deo kulturne baštine.