Zašto ne treba zatvarati aplikacije na iPhoneu

Milan Petrović avatar

Mnogi korisnici iPhone-a imaju naviku da redovno zatvaraju sve aplikacije, verujuci da tako poboljšavaju rad svog uređaja. Međutim, stručnjaci iz Apple-a upozoravaju da ova praksa može izazvati više štete nego koristi. Ovaj savet je nedavno podelio jedan korisnik TikToka koji je imao zanimljivo iskustvo u Apple prodavnici. Dok je rutinski zatvarao aplikacije, tehničar ga je upozorio da to ne radi, objašnjavajući mu da zatvaranje aplikacija zapravo troši više energije i resursa.

Kako je tehničar objasnio, aplikacije na iPhone-u ne ostaju aktivne u pozadini, već operativni sistem automatski stavlja aplikacije u stanje mirovanja. „One su samo zamrznute dok ih ne koristite“, rekao je, dodajući da se dodatna energija troši svaki put kada ih iznova pokrećete nakon što ih ručno zatvorite. Prema zvaničnim Apple-ovim smernicama, aplikacije koje se prikazuju kada dvaput pritisnete dugme „Home“ (ili povučete ekran na novijim modelima) zapravo nisu aktivne. One čekaju u pripravnosti, spremne da se brzo ponovo otvore, što omogućava efikasnije korišćenje uređaja.

Zatvaranjem aplikacija bez potrebe, sistem mora trošiti dodatne resurse da ih ponovo pokrene, što može negativno uticati na bateriju i performanse. Apple savetuje da korisnici zatvaraju aplikacije samo ako se one zaglave ili prestanu da reaguju. U suprotnom, bolje ih je ostaviti u stanju pripravnosti, čak i ako ih ima desetine ili stotine — iOS će sam upravljati memorijom i procesima u pozadini.

Međutim, korisnici nisu svi oduševljeni ovim savetom. Dok neki priznaju da im smeta kada vide puno otvorenih aplikacija, drugi tvrde da im telefoni besprekorno rade čak i sa desetinama aktivnih aplikacija i stotinama otvorenih kartica u pretraživaču. Mrežni stručnjaci i bivši zaposleni Apple-a većinom potvrđuju da je ovaj savet ispravan.

Na primer, nekoliko korisnika je izjavilo da su primetili poboljšanja u performansama svog uređaja kada su prestali da zatvaraju aplikacije. Oni veruju da je iOS dovoljno pametan da upravlja resursima, a zatvaranje aplikacija može samo stvoriti dodatni teret za sistem. Takođe, neki su primetili da im baterija traje duže kada su aplikacije ostavljene otvorene, nego kada ih redovno zatvaraju.

U svetlu ovih informacija, sledeći put kada poželite da „počistite“ sve aplikacije na svom iPhone-u, možda je bolje da ih jednostavno ostavite kako jesu. Na taj način produžavate trajanje baterije i čuvate performanse svog uređaja. Stručnjaci ističu da je važno obratiti pažnju na način na koji koristimo tehnologiju i kako možemo optimizovati svoje iskustvo.

Zatvaranje aplikacija može izgledati kao jednostavan način da se oslobodi memorija, ali u stvarnosti može dovesti do suprotnog efekta. iOS je dizajniran da efikasno upravlja resursima, i korisnici bi trebalo da se oslanjaju na sistem umesto da se oslanjaju na svoje instinkte. Kako tehnologija nastavlja da se razvija, važno je pratiti savete stručnjaka kako bismo maksimalno iskoristili svoje uređaje.

Na kraju, važno je napomenuti da je svaki uređaj jedinstven i da se iskustva korisnika mogu razlikovati. I dalje je korisno pratiti savete i smernice koje dolaze od proizvođača, kao što je Apple, kako bismo razumeli najbolje prakse za korišćenje naših uređaja. U svetu tehnologije, gde se informacije brzo menjaju, znanje i razumevanje su ključni za optimalno korišćenje.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: