Zašto poklopac više ne može da se odvoji od plastične ambalaže

Milan Petrović avatar

Nova direktiva Evropske unije o zabrani odvajanja čepova sa plastičnih boca izazvala je veliku neprijatnost među potrošačima širom Evrope. Iako je ova mera stupila na snagu pre mesec i po dana, mnogi se suočavaju sa problemima prilikom konzumiranja tečnosti iz ovakvih ambalaža. Direktiva je donesena sa ciljem smanjenja plastičnog otpada za jednokratnu upotrebu, ali je izazvala kontraverzije među potrošačima i stručnjacima.

Ova nova praksa je posebno izazvala bes potrošača jer je postalo teže konzumirati vodu, sokove ili jogurte iz plastičnih boca sa poklopcima koji su pričvršćeni za ambalažu. Pokušaj odvajanja čepa može rezultirati prosipanjem tečnosti na lice, odeću ili tastaturu, dok je sam proces ispijanja postao komplikovan i frustrirajuć. Za države članice EU, ova nova direktiva znači obavezu da do 3. jula uklone zatvarače koji se odvajaju na plastičnim bocama do tri litre.

Iako Srbija nije članica EU, odvajajući čepovi i dalje su legalni u našoj zemlji. Međutim, velikim kompanijama za proizvodnju pića nije finansijski isplativo proizvoditi boce sa odvojivim čepovima zbog dodatnih troškova proizvodnje. Zato se na našem tržištu sve više pojavljuje ambalaža sa novim dizajnom kako bi se izbegli problemi sa odvajanjem čepova.

Reakcije potrošača u Evropi bile su burne, a mnogi su izrazili nezadovoljstvo ovom novom praksom na društvenim mrežama. Potrošači se žale na neprijatnosti koje doživljavaju prilikom konzumiranja pića iz ovakvih boca, ističući da ova mera neće doprineti smanjenju plastičnog otpada jer će ljudi i dalje bacati otpad na isti način.

Međutim, iz Brisela tvrde da odvajanje čepova može biti korisno u borbi protiv zagađenja životne sredine. Čepovi za flaše su među najčešćim oblicima plastičnog otpada na evropskim plažama, a njihova mala veličina ih čini teškim za recikliranje. Kada se čepovi odvoje od boca, postoji veća šansa da završe kao otpad i zagađuju prirodu ili okeane, ugrožavajući životinje poput morskih kornjača i ptica.

Ovakve kontroverzne ekološke regulacije su dovele do političkih debata, kao što je bio slučaj u Italiji tokom nedavnih izbora za evropski parlament. Lider partije Liga Mateo Salvini je iskoristio ovu temu u političke svrhe, pozivajući birače da glasaju za „manje Evrope“ kako bi se izbegle nadrealne eko-regulacije. Salvini je istakao da se zdrav razum mora uzeti u obzir prilikom donošenja ovakvih mera.

U zaključku, nova direktiva Evropske unije o zabrani odvajanja čepova sa plastičnih boca pokrenula je velike reakcije među potrošačima i stručnjacima širom Evrope. Dok neki podržavaju ovu meru kao korak ka zaštiti životne sredine, drugi smatraju da je nepraktična i da neće rešiti problem plastičnog otpada. Bez obzira na stav pojedinaca, važno je da se vodi računa o očuvanju životne sredine i pronalaženju održivih rešenja za smanjenje zagađenja plastikom.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: