Zašto se nekima tolerišu uvrede i pretnje?

Milan Petrović avatar

U emisiji Euronews Region, istoričar i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Čedomir Antić, zajedno sa kolumnistom Filipom Rodićem, komentarisali su nedavne napade na novinara Euronews Srbija, koji su usledili nakon objavljivanja lažnih informacija o pobuni u Vojsci Srbije. Ova situacija je izazvala široku diskusiju o zaštiti novinara i slobodi medija u Srbiji.

Rodić je ukazao na to da su uvrede koje su novinari doživeli, posebno od strane portala Autonomija.info, odražavanje šireg društvenog problema, gde se koristi socijalni darvinizam kao osnova za nacionalni socijalizam. On je naglasio da se bezbednost novinara često dovodi u pitanje, ali kada su u pitanju novinari iz drugih medijskih kuća poput Euronews-a ili RTS-a, takve situacije se obično ignoriraju.

U razgovoru su se osvrnuli i na fenomen zastrašivanja i dvostrukih standarda u javnom diskursu, gde određene manjinske elite koriste svoju moć da omalovažavaju i vređaju deo stanovništva Srbije. Rodić je istakao da se radi o modelima zastrašivanja i da, iako su te elite manjina, imaju značajan uticaj na društvo. On je ukazao i na to da su određene grupacije privilegovane, dok je drugima dozvoljeno da ih vređaju bez ikakvih posledica.

Rodić je takođe naveo primere kada su poznate javne ličnosti koristile fizički izgled kao sredstvo političke diskreditacije, što dodatno ukazuje na dvostruke standarde u društvu. On je istakao da su uvrede koje su prošle nezapaženo, poput nazivanja dela naroda „krezubim“, neprimerene, i da bi u drugačijem kontekstu izazvale osudu.

U drugom delu emisije, Antić se fokusirao na uzroke nedostatka demokratske kulture u Srbiji. On je istakao da trenutna situacija proizlazi iz uticaja atlantizma, koji se nadovezao na prethodni totalitarizam. Prema njegovim rečima, bivši političari koji su se morali pravdati u prethodnom sistemu sada su ključni igrači nove ideološke matrice. On je naveo primere iz istorije, ukazujući na to da su se mnogi u drugim zemljama izvinjavali za svoje greške, dok u Srbiji to nije slučaj.

Antić se osvrnuo i na fenomen „kancelovanja“, gde se pokušava obesmisliti demokratija, ističući da se ne može dozvoliti da mediji i strani akteri odlučuju ko može ili ne može da se bavi politikom. On je naveo primere profesora koji su se suočili s progonstvom i kritikovao međunarodne aktere, posebno američkog ambasadora Kristofera Hila, koji je došao u Novi Sad da podrži novinara Dinka Gruhonjića.

U zaključku, Antić je naglasio važnost odbrane demokratije i prava srpskog naroda, ističući da svaka okupacija prođe, te se nada da će i ova završiti mirno. On je pozvao na jedinstvo i svest o tome ko su pravi neprijatelji demokratije, kako bi se izgradila zrela demokratska nacija. Ova diskusija otvara važne teme o slobodi medija, zaštiti novinara i društvenoj odgovornosti, naglašavajući potrebu za većom tolerancijom i razumevanjem u javnom prostoru.

Milan Petrović avatar