Zašto stavljamo poklone ispod jelke

Milan Petrović avatar

Stavljanje poklona ispod jelke jedan je od najlepših običaja praznične sezone, ali malo ljudi zna odakle potiče ovaj običaj i šta simbolizuje. Istorija postavljanja poklona ispod jelke vezana je za nekoliko različitih tradicija i verovanja.

Jedna od teorija vodi nas do Nemačke u 16. veku, kada je božićna jelka postala centralni element proslave Božića. Verovalo se da jelka, kao simbol života i rasta, donosi sreću, a postavljanje poklona ispod nje povezivalo se sa idejom obeležavanja rođenja Hrista, koji je došao kao dar za čovečanstvo.

Druga verzija priče tvrdi da je običaj postavljanja poklona ispod jelke potekao iz viktorijanske Engleske, gde je popularizovan u porodicama bogatih slojeva društva. U to vreme, jelka je bila luksuzni simbol, a pokloni su često bili stavljeni ispod nje kao znak ljubavi i pažnje. Ovaj običaj se brzo proširio i postao deo globalne tradicije.

Zanimljivo je da se u početku pokloni nisu stavljali ispod jelke, već pored nje ili na drugim mestima u domu, ali kako je popularnost jelke rasla, postepeno je postala mesto za poklone. U današnjem vremenu, stavljanje poklona ispod jelke postalo je simbol porodične bliskosti i ljubavi, ali i vreme kada se deca raduju otvaranju poklona u božićnoj noći.

Ne smemo zaboraviti ni tradiciju iz Rusije i drugih zemalja istočne Evrope, gde je simbolika jelke kao stabla života još snažnija. Pokloni ispod jelke predstavljaju čin darivanja i solidarnosti, kao i način proslavljanja zajedništva među porodicom i prijateljima.

Bez obzira na poreklo, stavljanje poklona ispod jelke danas je uobičajeni deo prazničnog veselja. Taj trenutak kada se otvore pokloni i podeli sreća je onaj koji čini prazničnu sezonu nezaboravnom za sve, od malih do velikih. Stoga, neka ova lepa tradicija nastavi da nas raduje i donosi radost u praznično vreme.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: