Završen 49. Festival monodrame i pantomime

Tamara Nikolić avatar

Festival monodrame i pantomime u Pozorištu lutaka „Pinokio“ u Zemunu ove je godine održan 49. put. Nakon brojnih predstava, festival je završen svečanom dodelom nagrada i specijalnih priznanja. Najveće priznanje, Zlatnu kolajnu „Maja Dimitrijević“ za najbolju monodramu festivala, dobio je Đorđe Kreća za predstavu „Kontrabas“. Trevor Kop osvojio je isto priznanje za najbolju pantomimu za predstavu „Fizičke iluzije“, dok je monodrama „Pjaf“ Olge Đorđević osvojila zlatnu kolajnu „Siniša Dašić“ prema odluci žirija publike.

Nataša Lasica je osvojila nagradu „Miodrag Andrić – Ljuba Moljac“ za najboljeg mladog glumca za ulogu u monodrami „Glorija“, dok je glumica Olga Đorđević dobila specijalno priznanje za izuzetno glumačko ostvarenje za monodramu „Pjaf“. Odluke o najboljima donio je žiri festivala u sastavu Vladimir Đuričić, Borka Tomović i Anđelko Beroš. U čast nagrađenih izvedena je predstava van konkurencije, slepstik etida „Andergraund“, inspirirana filmom Emira Kusturice, koju su kreirali profesori Akademije umetnosti u Beogradu, Milan Nešković i Anđelko Beroš.

Festival monodrame i pantomime imao je podršku Ministarstva kulture Republike Srbije i Gradske opštine Zemun. Svojom kvalitetom i bogatim programom, festival je privukao veliki broj ljubitelja umetnosti i pozorišne scene, koji su imali priliku da uživaju u izuzetnim predstavama i talentiranim glumcima.

Ovaj festival, koji se tradicionalno održava već 49 godina, predstavlja važan događaj za kulturnu scenu Zemuna i cele Srbije. Kroz monodrame i pantomime, glumci imaju priliku da pokažu svoje glumačko umeće, interpretaciju likova i sposobnost da prenesu emocije publici bez prisustva drugih glumaca na sceni. Ove forme pozorišne umetnosti zahtevaju posebnu veštinu i talent, te je važno da se podržavaju i promovišu kako bi se očuvala njihova važnost u savremenom pozorištu.

Pored takmičarskog dela programa, festival je obuhvatio i brojne radionice, tribine i predavanja posvećena monodrami i pantomimi kao umetničkim formama. Kroz ove dodatne sadržaje, posetioci su imali priliku da se upoznaju sa istorijom i razvojem monodrame i pantomime, kao i da steknu nova znanja i veštine iz ovih oblasti. Edukativni aspekt festivala doprineo je širenju svesti o važnosti ovih umetničkih formi i podstakao interesovanje za njih među mladim generacijama.

Umetnost monodrame i pantomime predstavlja poseban segment pozorišne scene koji ima svoje specifičnosti i izazove. Glumci koji se bave ovim formama umetnosti moraju posedovati posebnu veštinu interpretacije likova, korišćenja mimike i gestikulacije kako bi preneli emocije i priču publici na najbolji mogući način. Kroz nastupe na festivalu, glumci imaju priliku da pokažu svoje umeće i talent, te da se afirmišu i steknu priznanje i podršku publike i stručne javnosti.

Festival monodrame i pantomime u Zemunu predstavlja važan događaj za kulturnu scenu Srbije i regiona, te je važno da se ovakve manifestacije podržavaju i promovišu kako bi se očuvala umetnost i pozorište kao važni segmenti društva. Kroz takmičarski deo programa, edukativne sadržaje i brojne prateće aktivnosti, festival doprinosi razvoju umetnosti i kulture, te podstiče mlade talente i afirmiše umetnike koji se bave monodramom i pantomimom.

Umetnost pozorišta ima posebnu moć da inspiriše, zabavi i osnaži ljude, te je važno da se podržavaju i promovišu festivali poput ovog kako bi se očuvala i negovala pozorišna scena i umetnost u celini. Kroz bogat program predstava, radionica i tribina, festival monodrame i pantomime pružio je publici jedinstvenu priliku da uživa u vrhunskim umetničkim ostvarenjima i talentiranim glumcima, te da se upozna sa specifičnostima i lepotom monodrame i pantomime kao umetničkih formi.

Tamara Nikolić avatar