Manifestacija „Pravoslavno pero“ održana je u Modernoj galeriji Cveta, koja se nalazi u centru za kulturu Lazarevac. Ovaj događaj okupio je ljubitelje književnosti i umetnosti, a ujedno je bio i prilika za dodelu nagrada pobednicima istoimenog konkursa. Konkurs je realizovan u prethodnim mesecima uz blagoslov episkopa šumadijskog, gospodina Jovana, što je dodatno obogatilo značaj ove manifestacije.
Ove godine, na konkurs je pristiglo ukupno 146 radova od 72 autora, što predstavlja značajan porast u odnosu na prošlu godinu kada je broj prijavljenih radova bio manji za 26. Ovaj trend rasta svedoči o sve većem interesovanju za književno stvaralaštvo, posebno u okviru pravoslavne tematike. Prve dve kategorije u kojima su se takmičili učesnici bile su pesma i priča, a s obzirom na kvalitet radova, stručni žiri je odlučio da dodeli dva treća mesta u kategoriji poezije, čime su dodatno nagradili talentovane autore.
Tema ovogodišnjeg konkursa bila je „svetoljublje“, što je inspirisalo autore da istraže duboke duhovne i moralne vrednosti. Članovi žirija ističu da je selekcija najboljih radova bila izuzetno izazovna, jer su se mnogi radovi isticali kvalitetom i originalnošću. U procesu ocenjivanja, žiri je posebno obratio pažnju na kreativnost, emotivni naboj i povezanost sa temom, a rezultati su bili veoma blizu.
Tokom ceremonije dodele nagrada, prisutni su imali priliku da uživaju u čitanju odabranih pesama i priča, što je dodatno obogatilo atmosferu. Organizatori su se potrudili da manifestacija bude ne samo takmičenje, već i proslava umetnosti i književnosti, pa su tako uključeni i gosti koji su svojim nastupima doprineli sveukupnom doživljaju.
Pobednici su osvojili nagrade koje su predstavljale simboličke, ali i materijalne vrednosti, čime su dodatno motivisani da nastave sa svojim stvaralaštvom. Ovakvi događaji su od ključnog značaja za promociju književnosti i podsticanje mladih autora na stvaralaštvo, a posebno u okviru pravoslavne tradicije koja ima bogatu istoriju.
Osim književnog dela događaja, organizatori su se potrudili da stvore i prijatnu atmosferu, omogućivši učesnicima i gostima da se međusobno upoznaju i razmene iskustva, što je dodatno doprinelo jačanju zajednice ljubitelja umetnosti. Moderni pristup organizaciji manifestacije, uz poštovanje tradicionalnih vrednosti, predstavlja model koji bi mogao da inspiriše slične događaje u budućnosti.
U zaključku, manifestacija „Pravoslavno pero“ nije samo dodela nagrada, već i afirmacija umetnosti i književnosti u okviru pravoslavne kulture. Ovaj događaj pruža platformu za mlade autore da pokažu svoj talenat i doprinese bogatstvu duhovnog i kulturnog nasleđa. S obzirom na veliki odziv i interesovanje, može se očekivati da će se ovakvi događaji nastaviti i ubuduće, sa ciljem da promovišu umetnost i stvore nova književna dela koja će obogatiti našu kulturu.