„SALVATOR Mundi“ (Spasitelj sveta), najskuplja slika u istoriji sveta, koja se pripisuje Leonardu da Vinčiju, završiće u centru novog muzeja u Saudijskoj Arabiji. Slika je kupljena od strane saudijskog prestolonaslednika Mohameda bin Salmana 2017. godine na aukciji u galeriji Kristi u Njujorku za rekordnih 450 miliona dolara.
Slika „Salvator Mundi“ nije javno viđena otkako je prodata na aukciji, a prema navodima BBC dokumentarca, moguće je da se slika trenutno nalazi u skladištu u Ženevi. Međutim, postoji nada da će njen vlasnik, prestolonaslednik Saudijske Arabije, učiniti delo dostupnim javnosti u budućem muzeju u Rijadu, gde će slika služiti kao kulturno sidro, slično kao Mona Liza u Luvru.
Godinama se spekulisalo da se slika „Salvator Mundi“ nalazi na jahti prestolonaslednika Bin Salmana, međutim, prema izjavi Bernarda Hejkela, profesora bliskoistočnih studija na Univerzitetu Prinston, slika se čuva u Ženevi.
Postojao je intenzivan debate u svetu umetnosti oko pripisivanja slike Salvator Mundi Leonardu da Vinčiju. Neki stručnjaci smatraju da stil slike nije u skladu sa poznatim Leonardovim radovima, posebno u pogledu proporcija figure i crta lica. Također je naglašeno da je slika prošla značajnu restauraciju, što dovodi u pitanje autentičnost osnovnih slojeva i detalja.
Ova kontroverza oko autentičnosti slike i njenog pripisivanja Leonardu da Vinčiju dodatno intrigira javnost i stručnjake. Ipak, činjenica da se najskuplja slika u istoriji sveta može uskoro naći u muzeju u Saudijskoj Arabiji kao kulturno blago, obećava da će ovo delo imati značajnu ulogu u svetskoj umetnosti.
Prestolonaslednik Mohamed bin Salman je poznat po svojim ambicioznim projektima i vizijama za razvoj Saudijske Arabije, a uvođenje slike „Salvator Mundi“ u budući muzej u Rijadu može biti još jedan korak ka modernizaciji i promociji kulturne baštine zemlje.
Kroz ovaj dvodelni dokumentarac BBC-a, javnosti će biti pružen uvid u pozadinu istorije kupovine slike „Salvator Mundi“ od strane prestolonaslednika Bin Salmana, kao i u planove za njeno izlaganje u novom muzeju u Saudijskoj Arabiji. Očekuje se da će ova priča privući pažnju svetskih medija i ljubitelja umetnosti širom sveta.
Ukoliko se slika „Salvator Mundi“ zaista nađe u muzeju u Rijadu, šansa da je javnost može videti i upoznati sa ovim remek-delom je izuzetno važna za popularizaciju umetnosti i kulturnog nasleđa. Njen prestižni status kao najskuplje slike ikada prodate, kao i povezanost sa Leonardom da Vinčijem, čine je jedinstvenim delom koje će sigurno privući mnoge posetioce muzeja.
Sve u svemu, slika „Salvator Mundi“ i njena sudbina u novom muzeju u Saudijskoj Arabiji predstavljaju fascinantan trenutak u svetu umetnosti i kulturne baštine. Kroz ovaj dokumentarac BBC-a, otkriće se više detalja o ovom kontroverznom delu i njegovoj povezanosti sa saudijskim prestolonaslednikom Bin Salmanom, što će sigurno privući pažnju javnosti i ljubitelja umetnosti širom sveta.