Zbog manjka prostora škole ne mogu da izađu u susret roditeljima malih đaka

Milan Petrović avatar

Produženi boravak u školama u Beogradu predstavlja veoma popularnu opciju među roditeljima, ali nije svima omogućeno da njihova deca prisustvuju ovom programu zbog ograničenja prostora ili nedostatka učitelja.

U prethodnim godinama, između 7.000 i 8.000 dece je koristilo ovaj vid nastave u više od 290 grupa u 111 osnovnih škola, a očekuje se da će se taj broj i ove godine zadržati. Mnoge škole se suočavaju sa nedostatkom prostora, poput OŠ „Pavle Savić“ u Mirijevu, gde su usled velikog interesovanja roditelja formirana samo tri odeljenja boravka, iako je bilo zainteresovanih za pet.

Direktor škole Milan Krstić ističe da je veliko interesovanje roditelja za produženi boravak, ali da nedostatak prostora predstavlja problem. Većina roditelja se izjašnjava za ovaj vid nastave, a uslov je da su oba roditelja zaposlena, uz prednost za one koji su se prvi upisali u školu, primaoce socijalne pomoći i decu samohranih roditelja. Deca u produženom boravku rade domaće zadatke, ponavljaju gradivo, imaju sportske aktivnosti i odlazak u prirodu, te većinu školskih obaveza obavljaju u samom boravku.

Učiteljima koji rade u produženom boravku za treći i četvrti razred plate su povećane dva puta od 2018. godine, a finansira ih Grad Beograd. Trenutno se isplaćuju plate za 195 nastavnika u 84 škole i 101 učitelja za prvi i drugi razred u 60 škola. Grad Beograd godišnje izdvaja oko 150 miliona dinara za ovu namenu.

Produženi boravak predstavlja značajnu uslugu za roditelje koji nemaju kome da ostave decu posle završetka nastave dok su na poslu, te se plate učitelja u boravku finansiraju od strane Grada i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Deca rade sa profesorima razredne nastave i učiteljima koje angažuju škole, a zainteresovani roditelji se prijavljuju u školi.

Da bi škola pružila uslugu produženog boravka deci, potrebno je da ima adekvatan prostor, opremu i nastavna sredstva, uz inicijativu Saveta roditelja, saglasnost nastavničkog veća i odluku školskog odbora. U zavisnosti od škole, deca mogu imati samo užinu ili i ručak u boravku, pri čemu mesečni trošak za ručak iznosi oko 6.000 dinara.

Produženi boravak je postao neophodna usluga za mnoge roditelje u Beogradu, pružajući im potrebnu podršku za organizaciju vremena svoje dece nakon završetka nastave. Uprkos izazovima sa kojima se škole suočavaju u pogledu kapaciteta i resursa, ovaj program nastavlja da pruža korisne i važne aktivnosti za decu dok su roditelji na poslu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: