Zbog vremenskih neprilika berba grožđa počela mesec dana ranije, a negde već i završena

Milan Petrović avatar

Berba grožđa je u punom jeku u Negotinskoj Krajini, a vinogradari beru gamea, šardonea i belog sovinjona. Tropske vrućine ubrzale su sazrevanje kasnijih sorti, poput merloa i rizlinga, te se očekuje da berba kabernea počne za desetak dana. Iako je suša uticala na kvantitet grožđa, kvalitet je veoma dobar, sa sadržajem šećera od 23 do 25 procenata. Vinogradari su zadovoljni kvalitetom grožđa, iako je rod manji zbog nedostatka padavina.

Vinogradari iz Rečke, sela sa preko 100 hektara pod vinogradima, ističu da je ova godina bila izazovna zbog suše i oštećenja od grada, ali su ipak uspeli da proizvedu kvalitetno grožđe. Na terenu se vodi računa o stanju kako bi se postigao dobar balans i uticalo na kvalitetnu proizvodnju vina. U smederevskom kraju, zbog prolećnih mrazeva, berba grožđa je značajno manja nego prethodnih godina. Vinogradi su pogođeni mrazom, što je rezultiralo manjim rodovima, ali grožđe je visokog kvaliteta.

Na severu Bačke, berba grožđa je počela mesec dana ranije, sa rane sorte poput buvijea, šardonea i kadarke već obrane. Dugotrajna suša uticala je na manji rod, ali grožđe je dobrog kvaliteta. Fruškogorski vinogradi, koji se prostiru na oko 1.500 hektara u Srbiji, takođe su pogođeni sušom, te je rod grožđa manji za tridesetak procenata u odnosu na prethodne godine. Vršačko vinogorje takođe je zahvaćeno sušom, što je dovelo do manjih prinosa, ali vina će biti visokog kvaliteta.

Vinogradari se suočavaju sa izazovima zbog ekstremnih vremenskih uslova, ali se trude da proizvedu vrhunska vina. Berba grožđa uobičajeno se odvija tokom avgusta i septembra, ali su ove godine vinogradari prinuđeni da brže beru kako bi sačuvali kvalitet grožđa. Suša, prolećni mrazevi i visoke temperature predstavljaju glavne izazove za vinogradare, ali se ipak nadaju da će proizvesti vrhunska vina uprkos ovim nepovoljnim uslovima.

Milan Petrović avatar