Zdravstveni zvaničnici SAD dobili nalog da odmah obustave saradnju sa SZO

Milan Petrović avatar

Zdravstveni zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država dobili su nalog od administracije predsednika Donalda Trampa da odmah obustave saradnju sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO). Ova odluka je doneta u trenutku kada su se mnoge zemlje suočavale sa izazovima u vezi sa globalnim zdravljem, a posebno sa epidemijama kao što su virus Marburg i majmunske boginje.

Prema rečima Džona Nkengasonga, zvaničnika Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), memorandum je prosleđen višim liderima agencije, naglašavajući da svi zaposleni koji su u saradnji sa SZO moraju momentalno da obustave tu saradnju i da sačekaju dalja uputstva. Ovaj potez izazvao je iznenađenje među stručnjacima, koji su upozorili da će takva odluka znatno usporiti rad na istraživanjima i naporima da se zaustave epidemije u Africi, kao i da se reše druge pretnje globalnom zdravlju.

Obustava saradnje sa SZO može imati dalekosežne posledice. Organizacija je od suštinske važnosti za globalno zdravlje, jer koordinira odgovore na epidemije, pruža tehničku pomoć i resurse zemljama u razvoju, i sakuplja podatke o zdravstvenim pretnjama. U trenutku kada su mnoge zemlje u Africi pogođene virusom Marburg, koji uzrokuje teške hemoragijske groznice, kao i majmunskim boginjama, ovakva odluka može dodatno otežati situaciju.

Stručnjaci su ukazali na to da će obustava saradnje usporiti napore na istraživanju ovih virusa, što može dovesti do gubitka dragocenog vremena u borbi protiv epidemija. U slučaju virusa Marburg, smrtnost može biti između 23% i 90%, u zavisnosti od sojeva i uslova u kojima se virus širi. Majmunske boginje, iako manje smrtonosne, takođe predstavljaju ozbiljnu pretnju za javno zdravlje, posebno u zemljama gde su zaraženi ljudi u kontaktu sa ranjivim populacijama.

Ova odluka o obustavi saradnje dolazi u vreme kada se SZO suočava sa kritikama zbog načina na koji je upravljala globalnim odgovorom na pandemiju COVID-19. Mnogi kritičari tvrde da je organizacija bila previše spora i da nije adekvatno komunicirala informacije o virusu, što je dovelo do većih brojeva zaraženih i preminulih.

S druge strane, SZO je takođe kritikovana zbog svog finansiranja i zavisnosti od donacija zemalja članica, uključujući i Sjedinjene Američke Države. Ova situacija može dovesti do daljeg pogoršanja odnosa između SAD-a i SZO, što bi moglo imati dugoročne posledice po globalno zdravlje.

Od trenutka kada je administracija Donalda Trampa preuzela vlast, postojali su znaci rastuće napetosti između SAD-a i međunarodnih organizacija. Ova obustava saradnje sa SZO je samo jedan od mnogih koraka koji ukazuju na promene u pristupu SAD-a prema globalnim zdravstvenim pitanjima. Kritičari smatraju da bi ovakve odluke mogle oslabiti sposobnost međunarodne zajednice da se bori protiv zdravstvenih kriza, dok podržavaoci smatraju da je ovo neophodna promena u pristupu.

U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da globalno zdravlje ne poznaje granice. Epidemije i pandemije utiču na sve zemlje, a saradnja i komunikacija između država i međunarodnih organizacija su ključni za prevenciju i kontrolu bolesti. Odbijanje saradnje sa SZO može stvoriti vakuum koji može biti ispunjen dezinformacijama i nedostatkom koordinacije, što može dovesti do još težih situacija.

U zaključku, obustava saradnje između SAD-a i SZO predstavlja ozbiljan izazov za globalno zdravlje. Dok se svet suočava sa raznim zdravstvenim pretnjama, važno je da zemlje ostanu povezane i da zajednički rade na rešenjima koja će zaštititi zdravlje i sigurnost svih ljudi.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: