Zlatibor u dimnoj zavesi! Izbio požar nadomak Uvca

Milan Petrović avatar

Požari trenutno haraju Zlatiborskim okrugom, posebno u opštinama Priboj, Nova Varoš, Čajetina, Prijepolje i delom u Užicu. Dim se nadvio nad ovim područjem i više tačke nisu vidljive zbog gustog dima koji se širi.

Prema nezvaničnim informacijama, došlo je do požara u vrlo strmim i nepristupačnim terenima između Priboja i Zlatibora. Vatra se proširila sa niskog rastinja na šumu, te trenutno gori na padinama iznad reke Uvac, u ataru pribojskog sela Brezna. Požar se takođe širi u pravcu zlatiborskog sela Stublo, nedaleko od manastira Uvac koji se nalazi u kanjonu te reke.

Požar je već zahvatio desetine hektara zemlje, a vatrogasci i zaposleni u JP „Srbijašume“ trenutno se bore sa vatrenom stihijom. Na teren su danas izašli i čuvari Parka prirode „Zlatibor“ kako bi pomogli u gašenju požara.

Ovo nije jedini požar koji hara Zlatiborskim okrugom. U proteklom periodu zabeleženo je više požara na različitim lokacijama u ovom delu Srbije. Kako su mnoga područja dostupna samo teško pristupačnim terenima, vatrogasci se susreću sa izazovima pristupa i gašenja požara na tim mestima.

Vatrogasne ekipe su na terenu 24 sata dnevno i ulažu maksimalne napore kako bi se požari lokalizovali i ugasili što pre. Međutim, nepovoljni vremenski uslovi, suša i vetar dodatno otežavaju borbu protiv vatrene stihije. Apeluje se na građane da budu oprezni i da ne pale vatre u prirodi kako bi se sprečile nove požare.

Ove godine, u Srbiji je zabeleženo više požara nego u prethodnim godinama, što dodatno opterećuje vatrogasne ekipe i službe za zaštitu životne sredine. Klimatske promene, suša i neodgovorno ponašanje ljudi doprinose povećanju rizika od požara u prirodi.

Vatrogasci apeluju na građane da budu svesni opasnosti od požara i da se pridržavaju preventivnih mera kako bi se sprečili novi požari. Važno je da građani deluju odgovorno i da ne ostavljaju upaljene vatre u prirodi, kao i da prijave sumnjive aktivnosti koje mogu dovesti do izbijanja požara.

U međuvremenu, lokalne vlasti i institucije sprovode mere zaštite životne sredine i prirode kako bi se sačuvala biodiverziteta i očuvali životni prostori ugroženih biljnih i životinjskih vrsta. Planovi za obnovu i revitalizaciju područja pogođenih požarima već su u pripremi, kako bi se prirodni ekosistemi brzo oporavili.

Solidarnost lokalnog stanovništva, zajedno sa angažovanjem vatrogasnih i šumarskih službi, ključni su za uspešno suzbijanje požara i zaštita prirodnih bogatstava ovog područja. Podrška građana, informisanje javnosti i svest o važnosti očuvanja prirode ključni su faktori u borbi protiv požara i zaštiti životne sredine.

Uprkos izazovima koje donose požari u prirodi, zajedničkim naporima i odgovornim ponašanjem možemo zaštititi prirodu i sprečiti dalje uništavanje ekosistema. Važno je da svi budemo svesni opasnosti od požara i da se odgovorno ponašamo prema prirodi i životnoj sredini kako bismo sačuvali bogatstva koje nam pruža priroda.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: