10 gradova koji bi do 2030. godine mogli da budu potopljeni

Milan Petrović avatar

Klimatske promene i porast nivoa mora predstavljaju veliku pretnju za mnoge gradove širom sveta. Do 2030. godine, nekoliko poznatih destinacija bi moglo biti ozbiljno ugroženo zbog kombinacije prirodnih i ljudskih faktora. U nastavku predstavljamo 10 gradova koji se suočavaju s opasnostima potapanja i razloge zašto bi mogli nestati ispod površine mora.

Venecija, poznata po svojim kanalima, već dugo pati od poplava i porasta nivoa mora. Zaštitne barijere možda neće biti dovoljne da sačuvaju grad od poplava.

Bangkok, prestonica Tajlanda, takođe je ugrožena zbog niske nadmorske visine i nestabilnog tla. Intenzivne monsune i potonuće tla mogu dovesti do potapanja ovog grada.

Džakarta, glavni grad Indonezije, suočava se s problemima potapanja zbog prekomernog crpljenja podzemnih voda i porasta nivoa mora. Planira se čak i preseljenje glavnog grada na novu lokaciju.

Aleksandrija, istorijski grad u Egiptu, takođe je u opasnosti od potapanja zbog porasta nivoa mora i erozije obale. Klimatske promene dodatno ubrzavaju ove procese.

Majami, popularna turistička destinacija u SAD-u, već doživljava posledice porasta nivoa mora. Infrastruktura grada trpi oštećenja od čestih poplava, a lokalne vlasti ulažu napore u jačanje odbrambenih sistema.

Hanoj, glavni grad Vijetnama, suočava se s čestim poplavama zbog klimatskih promena. Stanovništvo je već naviklo na sezonske poplave, ali obim tih poplava se povećava.

Šangaj, ekonomski centar Kine, zbog niske nadmorske visine i porasta nivoa mora može biti ugrožen potapanjem. Urbanizacija i gustina naseljenosti dodatno opterećuju sistem za odbranu od poplava.

Lagos, brzorastući grad u Nigeriji, takođe se suočava s problemima potapanja zbog porasta nivoa mora i sezonskih poplava. Bez ulaganja u infrastrukturu, grad bi mogao postati ranjiviji na potapanje.

Amsterdam, grad kanala i arhitekture, već se vekovima bori s vodom zahvaljujući svojim brana i kanalima. Međutim, porast nivoa mora i ekstremne kiše mogu prevazići dosadašnje mere zaštite.

Nju Orleans, poznat po muzici i kulturi, već se suočava s problemima vezanim za poplave zbog niske nadmorske visine. Obnova sistema zaštite traje godinama, ali se klimatski rizici povećavaju.

Ovi gradovi su u ozbiljnoj opasnosti od potapanja zbog klimatskih promena i porasta nivoa mora. Hitne mere su neophodne kako bi se sačuvala ova kulturna i ekonomska središta od nestanka do kraja ove decenije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: