Potrošačka roba, posebno telefoni kao što je iPhone američkog proizvođača Apple, mogla bi značajno da poskupi zbog nedavnog uvođenja carina od strane predsednika SAD Donalda Trampa. Analitičari iz kompanije Rosenblatt Securities ističu da su carine na proizvode iz Kine, koje su sada postavljene na čak 54%, izazvale zabrinutost među potrošačima i investitorima.
Većina iPhone-a se proizvodi u Kini, što znači da će nova tarifa direktno uticati na troškove proizvodnje. Akcije kompanije Apple su nakon objavljivanja vesti o carinama pale za više od osam odsto, što predstavlja najgori dan od septembra 2020. godine. Sada se postavlja pitanje da li će Apple apsorbovati ove dodatne troškove ili ih preneti na svoje kupce.
Prema procenama analitičara, najjeftiniji model iPhone 16, koji je u SAD-u lansiran sa cenom od 799 dolara (oko 725 evra), mogao bi da poskupi na čak 1.142 dolara (1.035,74 evra). Ovaj rast cene od 43% bi mogao da se ostvari ukoliko Apple odluči da prenese nove troškove na potrošače.
Trampove carine nisu novina; one su uvedene tokom njegovog prvog mandata s ciljem da se podstaknu američke kompanije da presele proizvodnju bliže domovini, poput Meksika, umesto u Kinu. Iako je Apple tada uspeo da dobije izuzeća za određene proizvode, sada se suočava sa novim izazovima.
Apple godišnje proda više od 220 miliona iPhone-a, pri čemu su najveća tržišta Sjedinjene Američke Države, Kina i Evropa. Ove promene u cijenama mogu značajno uticati na potrošače, koji su već opterećeni inflacijom i rastom cena drugih potrepština.
U svetlu ovih događaja, analitičari sugerišu da bi Apple mogao biti prinuđen da preispita svoju strategiju proizvodnje i distribucije. Mnogi se pitaju kako će ovo uticati na kupovnu moć potrošača i hoće li se smanjiti potražnja za novim modelima iPhone-a.
U ovom trenutku, situacija ostaje neizvesna, a Apple će morati da donese teške odluke u narednim mesecima. Pitanje je da li će kompanija naći način da minimizira troškove, kao i da li će potrošači biti spremni da plate više za proizvode koje su prethodno smatrali pristupačnim.
Očekuje se da će se tržište mobilnih telefona u SAD-u suočiti s dodatnim izazovima, što može dovesti do promene u potrošačkim navikama. U međuvremenu, Apple i druge kompanije će morati da prate razvoj situacije i prilagođavaju svoje strategije kako bi ostale konkurentne na tržištu.