Visoke temperature vazduha u Beogradu izazivaju zabrinutost među medicinskim stručnjacima, jer klimatski uslovi ne odgovaraju ni potpuno zdravoj populaciji, a najugroženije su deca, trudnice, stariji građani i hronični bolesnici. Doktorica Jelena Vukotić iz DZ Zvezdara upozorava da su najozbiljnije posledice visokih temperatura sunčanica i toplotni udar, koji mogu imati fatalne posledice.
Sunčanica se najčešće javlja kao posledica direktnog izlaganja glave suncu i može biti opasna za neoprezne ljude koji se izlažu sunčevim zracima u nepovoljno doba dana. Simptomi sunčanice uključuju glavobolju, malaksalost, vrtoglavicu, crvenu vlažnu kožu, mučninu, povraćanje, gubitak svesti i čak smrt ako se na vreme ne reaguje. Doktorica Vukotić ističe da je važno odmah skloniti osobu sa sunca, pružiti joj rashlađene obloge i davati joj blago rashlađenu tečnost, ali ne kafu ili alkohol. U slučaju da osoba postane konfuzna ili povraća, treba pozvati Hitnu pomoć.
Na drugoj strani, toplotni udar se javlja kao posledica zagrevanja organizma usled vežbanja, rada na visokim temperaturama ili ličnog zagrevanja u ovakvim vremenskim uslovima. Simptomi toplotnog udara uključuju visoku telesnu temperaturu, gubitak znojenja, crvenu suvu kožu, grčenje mišića i konvulzije. Vukotić savetuje da se u slučaju toplotnog udara odmah pozove Hitna pomoć, pruži rashlađivanje tela, daje tečnost i stavljaju hladne obloge na određene delove tela.
Opšti saveti za prevenciju tokom toplotnog talasa uključuju unos minimalno 1,5 litra tečnosti dnevno, izbegavanje izlaska napolje u periodu od 10 do 17 časova i klimatizovanje prostorija za pet do sedam stepeni niže od spoljašnjih temperatura. Važno je pridržavati se ovih saveta kako bi se izbegle ozbiljne posledice visokih temperatura.