Ako ovih šest riječi upišete u pretraživač, mogu da vas hakuju

Milan Petrović avatar

Pretraživanje interneta može biti opasno zbog potencijalne krađe ličnih podataka. Kompanija za sajber bezbjednost Sophos objavila je upozorenje o šest riječi koje povećavaju rizik od krađe podataka. Kada se korisnici pretražuju riječi poput „Da li su bengalske mačke legalne u Australiji?“, mogu se suočiti s lažnim rezultatima koji ih mogu dovesti do zlonamjernih stranica. Zlonamjerni program Gootloader može se instalirati na računar korisnika i ukrasti lične podatke. Iako se trenutno ova zlonamjerna stranica pojavljuje samo ako se u pretraživač upiše riječ „Australija“, korisnici trebaju biti oprezni i ne klikati na sumnjive linkove ili oglase koji se pojavljuju kao rezultati pretrage. Hakiranje koje se koristi u ovom slučaju naziva se „SEO poisoning“ jer hakeri manipulišu rezultatima pretraživača kako bi doveli svoje stranice na vrh rezultata pretrage. Zbog toga je važno pažljivo provjeriti rezultate pretraživanja prije kliktanja na njih i ne odmah kliknuti na prvi rezultat koji se pojavi.

Pretraživanje interneta postalo je uobičajena aktivnost za mnoge ljude širom svijeta. Međutim, s porastom broja zlonamjernih stranica i hakera, korisnici moraju biti oprezni prilikom pretraživanja interneta. Iako većina rezultata koje se pojave u pretraživaču su legitimni, postoje i stranice koje imaju za cilj da iskoriste korisnike i ukradu im lične podatke. Kompanija Sophos izdala je upozorenje o šest riječi koje povećavaju rizik od krađe podataka putem zlonamjernih stranica.

Analizom internet saobraćaja na Google-u, stručnjaci iz Sophosa otkrili su da upisivanje riječi poput „Da li su bengalske mačke legalne u Australiji?“ može dovesti do lažnih rezultata koji mogu dovesti korisnike do zlonamjernih stranica. Kada korisnici kliknu na ove lažne rezultate, zlonamjerni program Gootloader može se instalirati na njihov računar i ukrasti im lične podatke poput podataka o internet bankarstvu i karticama. Iako se trenutno ova zlonamjerna stranica pojavljuje samo kada se u pretraživač upiše riječ „Australija“, korisnici trebaju biti oprezni i ne klikati na sumnjive linkove ili oglase koji se pojavljuju kao rezultati pretrage.

Tehnika hakiranja koja se koristi u ovom slučaju naziva se „SEO poisoning“ jer hakeri manipulišu rezultatima pretraživača kako bi doveli svoje stranice na vrh rezultata pretrage. Ovo je još jedan podsjetnik korisnicima da budu oprezni prilikom pretraživanja interneta i da pažljivo provjere rezultate pretrage prije kliktanja na njih. Neophodno je izbjegavati klikanje na prve rezultate koji se pojave i provjeriti da li su stranice legitimne prije nego što se otvore.

U današnjem digitalnom dobu, bezbjednost na internetu postaje sve važnija. Korisnici trebaju biti svjesni potencijalnih rizika i naučiti kako da zaštite svoje lične podatke prilikom pretraživanja interneta. Korištenje antivirusnih programa i softvera za zaštitu od zlonamjernih programa također može pomoći u sprečavanju hakiranja i krađe podataka. Važno je da korisnici budu edukovani o sigurnosnim mjerama i pravilima pretraživanja interneta kako bi zaštitili sebe i svoje podatke od zlonamjernih napada. Sigurnost na internetu treba biti prioritet za sve korisnike kako bi se osiguralo da njihovi lični podaci ostanu zaštićeni i sigurni.

Milan Petrović avatar