U Srbiji, gde svakog dana jedno dete obole od raka, a skoro svake nedelje jedno dete nažalost premine, neophodno je govoriti o najmlađima i pružiti im podršku. Ovog meseca, kada obeležavamo Međunarodni dan dece obolele od raka, istaknuta je priča hrabre Aleksandre Ljajić koja je uspela da pobedi leukemiju. Do svoje 14. godine, Aleksandra je bila sasvim obična devojčica iz Beograda, ali je taj život prekinula dijagnoza akutne limfoblastne leukemije.
Kada je saznala za svoju bolest, njen život se preokrenuo. Na početku je bilo teško, ali je uspela da prihvati situaciju i prilagodi se novom načinu života. Lečenje je trajalo osam meseci, tokom kojih je Aleksandra primala terapije gotovo svakodnevno. Terapije su bili izazovne i iscrpljujuće, ali je Aleksandra uspela da prebrodi sve poteškoće i prevlada osećanje nemoći.
Podrška njenih drugova iz škole bila joj je od ključnog značaja tokom borbe. Iako nije fizički bila sa njima, njeni drugovi su je podržavali i redovno su je kontaktirali. Njihova podrška je bila dragocena u trenucima kada se osećala izolovano. Za Aleksandru je bilo važno da zna da je nisu zaboravili i da su uz nju iako nisu fizički prisutni.
Organizacija Nurdor se takođe bori za prava obolele dece i unapređenje uslova lečenja u bolnicama. Cilj ove organizacije je da se deci omogući što humanije iskustvo tokom lečenja i da se smanje traume i strahovi koje deca mogu doživeti tokom lečenja. Podaci pokazuju da oko 350 dece godišnje oboli od raka, dok oko 50 dece izgubi bitku. Najčešći oblici raka kod dece su leukemija, maligne bolesti mekih tkiva i tumori mozga.
Svaki vid podrške i pomoći obolelima i njihovim porodicama je značajan. Čak i najmanji humani gest može značiti mnogo za obolelo dete. Važno je podizati svest o ovoj temi i pružiti podršku deci koja se bore sa ovom opakom bolešću. Aleksandri je uspelo da se izbori sa leukemijom, ali ima mnogo dece kojima je potrebna podrška i lečenje.
Međunarodni dan dece obolele od raka je prilika da se istakne važnost podrške i lečenja dece obolele od raka. Priče poput Aleksandrine nas podsećaju da svako dete zaslužuje borbu za svoj život i podršku zajednice. Neka Aleksandrino iskustvo bude podstrek za sve nas da se borimo za bolje uslove lečenja i podršku oboleloj deci.