„AMERIČKI VIRUS“ HARA SRBIJOM! Proglašena i epidemija, oglasila se epidemiološkinja Gradskog zavoda za javno zdravlje!

Milan Petrović avatar

Situacija sa bolešću ruku, usta i nogu (BRNU) u Srbiji nije toliko ozbiljna kako se prikazuje u medijima, izjavila je epidemiološkinja Gradskog zavoda za javno zdravlje, Ivana Begović Lazarević. Od početka juna, epidemija je prijavljena u četiri dečja kolektiva, sa ukupno 26 obolele dece.

Ona je istakla da Zavod aktivno radi na sprečavanju širenja bolesti i da je u stalnoj komunikaciji sa predškolskim ustanovama. Roditelje je upozorila da ne šalju decu u kolektive ako imaju temperaturu, te da odmah odvedu dete kod pedijatra ako primete mehuriće.

Uz BRNU, od početka juna su prijavljene i tri epidemije varičela među decom, ali prema rečima Begović Lazarević, ova situacija nije toliko alarmantna. Govoreći o velikom kašlju, navela je da je situacija stabilna dva meseca, ali je nedavno zabeležen slučaj malih boginja.

BRNU virus izaziva bolest šaka, stopala i usta, a reč je o enterovirusu koji se nalazi u digestivnom traktu. Najviše zahvata predškolsku decu uzrasta 2 – 3 godine.

Simptomi BRNU virusa uključuju temperaturu do 38 stepeni, povremenu glavobolju, bol u grlu, odbijanje obroka, kašastu stolicu kod male dece, kao i pojavu ospa na šakama, stopalima i u ustima, koja liči na plikove.

Epidemiolog Vladana Radosavljević upozorava roditelje da moraju voditi računa o higijeni i da podržavaju ličnu higijenu svoje dece. S obzirom na to da se BRNU prenosi putem kapljica iz nosa ili usta, važno je često pranje ruku, posebno nakon poseta toaletu i pre jela.

Istakla je i važnost vakcinacije protiv ove bolesti, koja predstavlja najefikasniji način zaštite dece od virusa. Takođe je apelovala na roditelje da svoju decu ne šalju u kolektive ukoliko primete simptome bolesti, kako bi se sprečilo širenje infekcije među ostalom decom.

U cilju prevencije širenja bolesti, Zavod za javno zdravlje je u saradnji sa predškolskim ustanovama sproveo dodatne mere dezinfekcije i edukacije o higijeni. Takođe, roditelji su upozoreni da redovno peru dečju odeću i igračke kako bi se sprečilo širenje virusa.

Begović Lazarević je naglasila da je važno kontrolisati stanje dece i odmah reagovati ukoliko se pojave simptomi bolesti. Pozvala je roditelje da imaju strpljenja i razumevanja, te da se pridržavaju uputstava stručnjaka kako bi zaštitili svoju decu od infekcija.

U poslednjim nedeljama, broj obolele dece od BRNU se povećao, ali stručnjaci ističu da situacija nije alarmantna i da se preduzimaju sve neophodne mere kako bi se suzbilo širenje virusa. Roditelji su još jednom apelovani da obrate pažnju na higijenu svoje dece, posebno u kolektivima, kako bi se sprečilo dalje širenje bolesti.

Ova bolest može biti ozbiljna za malu decu, ali uz pravovremeno reagovanje i adekvatnu negu, većina slučajeva se uspešno leči. Zato je važno pratiti simptome i odmah reagovati ukoliko primetite bilo kakve promene kod vaše dece.

Lazarević je istakla da su zdravstvene ustanove spremne da odgovore na sve izazove koje donosi epidemija BRNU virusa, te da je važno da se roditelji pridržavaju uputstava stručnjaka kako bi zaštitili svoju decu od ove bolesti.

U cilju prevencije širenja virusa, vlasti i zdravstvene institucije sprovode dodatne mere kontrole i dezinfekcije u predškolskim ustanovama. Takođe, roditelji su pozvani da blagovremeno reaguju ukoliko primete simptome bolesti kako bi se sprečilo dalje širenje infekcije među decom.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: