NASA je najavila odgodu povratka astronauta na Mjesec za 2026. godinu zbog tehničkih izazova i kašnjenja. Planirani povratak na Mjesec planiran za 2025. godinu sada je odgođen za godinu dana. Misija Artemis, nazvana po Apolovoj sestri u grčkoj mitologiji, trebala je uspostaviti održivo prisustvo na Mjesecu i primijeniti naučene lekcije na buduće misije na Marsu. Prvi probni let do Mjeseca i nazad, bez posade, nazvan Artemis 1, izveden je prošle godine nakon nekoliko odlaganja.
Artemis 2, planiran za kasnije ove godine s posadom koja neće sletjeti na površinu, odgođen je za septembar 2025. Artemis 3, tokom koje bi prva žena i prva osoba koja nije bijela trebalo da izađu na površinu južnog pola Mjeseca, planiran je za septembar 2026. Predsjednik NASA-e, Bil Nelson, istaknuo je da je sigurnost glavni prioritet te da je potrebno više vremena za prevladavanje izazova.
NASA također razmatra izgradnju lunarne svemirske stanice pod nazivom „Gateway“ (kapija) gdje bi pristajale svemirske letjelice tokom kasnijih misija. Kompanija SpaceX milijardera Elona Muska ima ugovor za izgradnju sistema slijetanja za Artemis 3, no obje probe u orbiti završile su se eksplozijama. Odlaganja vezana za raketu imaju dalje posledice, s obzirom na to da kompanije koje imaju ugovore za svemirska odijela moraju znati kako će ona biti prilagođena za svemirsku letjelicu, a moraju se napraviti i simulatori kako bi astronauti naučili upravljati njenim sistemima.
Misija Artemis 1 također je imala tehničke probleme, poput oštećenja toplotnog štita na kapsuli za posadu Orion i veće štete od očekivane na strukturi za lansiranje ogromne SLS rakete. Do marta 2023, NASA je pristala platiti oko 40 milijardi dolara stotinama kompanija za podršku misiji Artemis. Jedna od ključnih razlika između misije Apolo i Artemis je sve veća uloga partnerstva s komercijalnim sektorom. To je dio šire strategije da se privatne kompanije uključe u istraživanje svemira kako bi bio više dostupan a troškovi manji.