ARHEOLOZI NAŠLI TAJNE HODNIKE ISPOD CRKVE: Ovo je neverovatno otkriće, a evo gde vode prolazi

Milan Petrović avatar

Istanbul, grad bogat vekovima istorije, nedavno je obogatio svoje nasleđe novim otkrićem. Arheolozi su otkrili skrivene podzemne hodnike sa susednim prostorijama tokom iskopavanja na ruševinama 1.500 godina stare crkve Svetog Poljeuktosa u arheološkom parku Saračhane. Ova otkrića predstavljaju značajan doprinos razumevanju istorije i kulture ovog drevnog grada.

Podzemne strukture, koje su povezane sa crkvom, još uvek se istražuju, ali se pretpostavlja da su bile povezane sa prostorijom pored oltara, gde su pripremani hleb i vino za bogosluženje prema vizantijskom obredu. Ovi podzemni prolazi, ukrašeni mozaicima, kamenim umetnicima i isklesanim mramornim blokovima, ostavili su snažan utisak na istraživače. Ova otkrića pružaju uvid u rituale i svakodnevni život hrišćana u to vreme.

Crkva Svetog Poljeuktosa izgrađena je u vreme kada je u Istanbulu, tada poznatom kao Konstantinopolj, hrišćanstvo bilo zvanična religija Carigradskog carstva. Izgradila ju je istočnorimska princeza Anicija Julijana između 524. i 527. godine, kako bi pokazala moć u odnosu na cara Justinijana i njegovu ženu Teodoru. Ova crkva je bila važna ne samo kao religiozni objekat, već i kao simbol političke moći i uticaja.

Prva arheološka istraživanja crkve sprovedena su između 1964. i 1969. godine od strane britanskog istoričara umetnosti profesora Martina Harisona i arheologa Nezih Firatlija. Od tada, ruševine crkve su bile predmet daljih istraživanja, sa ciljem da postanu atrakcija za turiste. Mahir Polat, zamenik generalnog sekretara Opštine Istanbul, izjavio je da crkva predstavlja odličan primer gradske arhitekture koja je opstala kroz vreme i brojne zemljotrese, naglašavajući njenu izdržljivost i značaj.

Polat je takođe istakao da bi grad trebalo da izvuče pouke iz ove građevine, koja je izdržala sve zemljotrese tokom 1.500 godina. Njena trajnost i očuvanje ukazuju na veštine graditelja tog vremena, kao i na značaj očuvanja kulturne baštine.

Profesor Ken Dark, arheolog sa Kraljevskog koledža u Londonu, koji nije bio deo ovog istraživanja, rekao je da su ruševine crkve Svetog Poljeuktosa među najbolje dokumentovanim u Istanbulu. Njihovo ponovo izlaganje doprinet će širem razumevanju istorijskog značaja ove crkve, koja je bila središte duhovnog i kulturnog života u to vreme.

Ovo otkriće dolazi u trenutku kada Istanbul nastoji da unapredi svoj turistički potencijal, posebno u svetlu bogate istorije i kulturne baštine. U poslednjih nekoliko godina, grad je uložio značajne resurse u obnovu i očuvanje svojih istorijskih lokaliteta, a otkriće podzemnih hodnika može dodatno obogatiti turističku ponudu.

Kao deo šireg plana, vlasti Istanbula razmatraju mogućnosti kako da učine ova arheološka nalazišta dostupnijim javnosti, pružajući posetiocima priliku da se upoznaju sa bogatom istorijom grada. Ova otkrića mogu podstaći interesovanje za istoriju i kulturu, čime se dodatno naglašava važnost očuvanja kulturne baštine.

Osim toga, arheološka istraživanja u ovom području mogu otvoriti nove puteve za istraživanje i razumevanje vizantijske istorije i kulture. Uzimajući u obzir bogato nasleđe Istanbula kao nekadašnjeg središta moći, ovo otkriće može pomoći u ponovnom razmatranju uloge koju je ovaj grad igrao u širem kontekstu evropske i azijske istorije.

Na kraju, otkriće podzemnih hodnika i prostorija pored crkve Svetog Poljeuktosa predstavlja važan korak u razumevanju prošlosti Istanbula i njegovog značaja kroz vekove. Sa svakim novim otkrićem, istraživači se sve više približavaju razumevanju kompleksne istorije ovog fascinantnog grada, a Istanbul nastavlja da bude mesto gde se susreću prošlost i sadašnjost.

Milan Petrović avatar