Astronomi su koristeći svemirski teleskop „Džejms Veb“ otkrili tri najranije galaksije u univerzumu, koje su se formirale kada je kosmos bio star samo 400 do 600 miliona godina. Na slikama koje je napravio teleskop, ovaj galaktički trio podsjeća na nejasne crvene mrlje koje se hrane obližnjim helijumom i vodonikom. Ovi elementi pomažu u održavanju galaksija dok rastu i oblikuju se u poznate elipse i spirale koje vidimo širom kosmosa.
Autor studije, Kasper Elm Hajnc, izjavio je da su ovo možda prve „direktne“ slike formiranja galaksija koje su ikada viđene. Do sada, „Džejms Veb“ je pokazao rane galaksije u kasnijim fazama njihove evolucije, ali ovdje smo svjedoci njihovog rođenja i izgradnje prvih zvjezdanih sistema u univerzumu. Koautor studije, Darat Votson, opisao je ove rane galaksije kao „svjetlucava ostrva u moru neutralnog, neprozirnog gasa.“
Gas u univerzumu se formirao u ranoj fazi od atoma vodika, oko 400.000 godina nakon Velikog praska kada je svemir bio u potpunoj tami. Pronalazak ovih ranih galaksija donosi nova saznanja o formiranju i evoluciji galaksija te nam pomaže u razumijevanju kako su se prve zvijezde i planete stvorile u Univerzumu.
„Džejms Veb“ teleskop, nazvan po bivšem administratoru NASA-e Džejmsu Edgaru Vebu, lansiran je u svemir 25. decembra 2021. godine s ciljem da prouči rane faze kosmosa i pruži nova saznanja o formiranju galaksija, zvijezda i planeta. Teleskop je opremljen najnaprednijom tehnologijom i omogućava astronome da posmatraju udaljene dijelove univerzuma sa većom preciznošću i detaljima nego ikada prije.
Otkrivanjem ovih najranijih galaksija, astronomi se nadaju da će bolje razumjeti procese formiranja galaksija i evolucije univerzuma. Naučnici širom svijeta pridružili su se istraživanju i analiziraju podatke koji pristižu sa teleskopa kako bi još dublje rastumačili ovaj revolucionarni pronalazak.
Studija ranih galaksija pruža uvid u to kako su se prvi sistemi oblikovali i razvijali u kosmosu, te nam donosi nova saznanja o nastanku života u univerzumu. Ovo otkriće predstavlja veliki korak naprijed u našem razumijevanju kosmosa i postavlja temelje za dalja istraživanja i otkrića.
„Džejms Veb“ teleskop otvara nova vrata u proučavanju kosmosa i omogućava nam da istražujemo najudaljenije dijelove univerzuma, otkrivajući tajne koje su dugo bile skrivene od nas. Astronomi i naučnici širom svijeta s nestrpljenjem čekaju nova otkrića koja će nam pomoći da bolje razumijemo svemir i našu ulogu u njemu.
Ovo istraživanje ne samo da produbljuje naše znanje o formiranju galaksija i evoluciji univerzuma, već nam također pruža uvid u kompleksnost i ljepotu svemira u kojem živimo. Svaki novi pronalazak približava nas razumijevanju tajni kosmosa i razvoju naše civilizacije u skladu s prirodom i svemirom koji nas okružuje.
„Džejms Veb“ teleskop i ovo istraživanje predstavljaju veliki korak naprijed u proučavanju kosmosa i revolucionarno otkriće koje će otvoriti nova vrata u razumijevanju univerzuma i naše uloge u njemu. Astronomi i naučnici širom svijeta rade zajedno kako bi otkrili tajne kosmosa i bolje razumjeli našu svijetlost u svemiru koji nas okružuje.