Azerbejdžan bi mogao da izvozi plavi energent preko Ukrajine

Milan Petrović avatar

Predsednik Azerbejdžana, Ilham Alijev, izjavio je da su se Ukrajina i Evropska unija obratile Azerbejdžanu kako bi snabdevali Evropu prirodnim gasom preko Ukrajine nakon isteka postojećeg ugovora sa Rusijom krajem ove godine. Alijev je istakao da će proizvodnja gasa u Azerbejdžanu porasti zahvaljujući novim i postojećim projektima u Kaspijskom moru. Zemlja je potpisala memorandum o razumevanju sa Evropskom komisijom kako bi udvostručila svoj izvoz gasa u Evropu na 20 milijardi kubnih metara do 2027. godine. Izvoz gasa u Evropu će se ove godine povećati na skoro 13 milijardi kubnih metara. Lanac gasovoda Južnog gasnog koridora povezuje Azerbejdžan sa Evropom preko Gruzije i Turske.

Evropska unija je pokušala da se odrekne ruskog gasa od početka invazije na Ukrajinu, ali neke evropske države nastavljaju da ga dobijaju kroz gasovod koji prolazi kroz Ukrajinu. Alijev je upozorio da će neke zemlje poput Austrije i Slovačke biti u ozbiljnim problemima ako prestanu da dobijaju ruski gas preko Ukrajine jer će morati platiti mnogo više za kupovinu gasa iz drugih izvora. Ukrajinski predsednik, Volodimir Zelenski, izjavio je da Ukrajina pregovara o slanju prirodnog gasa iz Azerbejdžana u EU kako bi zadržala svoju ulogu tranzitne zemlje i doprinela energetskoj bezbednosti zapadnih suseda. Dogovor o zamjeni ruskog gasa azerbejdžanskim zalihama je jedan od predloga koji se trenutno razmatraju.

Ruski predsednik Vladimir Putin je pozvao na razgovore sa Evropskom unijom kako bi se rešili energetski problemi. Evropska unija i Rusija su ključni trgovinski partneri i imaju zajedničke interese u ovoj oblasti. Rusija je jedan od glavnih dobavljača prirodnog gasa u Evropi. Ukrajina je takođe važna tranzitna zemlja za ruski gas i ima strategijski značaj za energetsku bezbednost regiona.

Azerbejdžan je postao važan igrač na tržištu gasa zahvaljujući svojim rezervama i novim projektima u oblasti energetike. Zemlja je sarađivala sa evropskim partnerima kako bi diversifikovala svoje izvore snabdevanja i osigurala stabilan i siguran protok gasa u Evropu. Azerbejdžan je deo tržišta Južnog gasnog koridora, koji povezuje proizvođače gasa u Kaspijskom moru sa evropskim potrošačima.

Ukrajina je i dalje važna tranzitna zemlja za energetsku bezbednost Evrope. Zemlja je tranzitni put za ruski gas i ima ključnu ulogu u snabdevanju gasom evropskih zemalja. Ukrajina se suočava sa izazovima u oblasti snabdevanja gasom zbog političkih tenzija sa Rusijom i potrebe za diverzifikacijom izvora energije. Zemlja se trudi da obezbedi stabilne i sigurne energetske tokove za svoje građane i evropske partnere.

Situacija na tržištu gasa u Evropi je kompleksna i zahteva saradnju svih zemalja kako bi se osigurala sigurnost snabdevanja gasom. Azerbejdžan, kao proizvođač gasa i tranzitna zemlja na tržištu Južnog gasnog koridora, igra ključnu ulogu u obezbeđivanju stabilnih i sigurnih energetskih tokova u Evropi. Zemlja sarađuje sa evropskim partnerima kako bi doprinela diversifikaciji snabdevanja gasom i osigurala energetsku bezbednost regiona.

Ukrajina je takođe važan faktor u energetskoj politici Evrope i nastoji da očuva svoju ulogu tranzitne zemlje za gas. Zemlja sarađuje sa Azerbejdžanom i EU kako bi osigurala stabilan i siguran protok gasa za evropske potrošače. Diversifikacija izvora snabdevanja gasom i osiguranje sigurnih energetskih tokova su ključne za obezbeđivanje energetske bezbednosti i stabilnosti u regionu.

Milan Petrović avatar