Bajatović o sankcijama NIS-u i dogovoru sa Rusijom

Milan Petrović avatar

Generalni direktor Srbijagasa, Dušan Bajatović, izjavio je da će biti dodatnih razgovora o Naftnoj industriji Srbije (NIS) i izrazio očekivanje da će doći do bar još jednog odlaganja američkih sankcija toj kompaniji. Bajatović, koji je i član Vladine radne grupe za praćenje sankcija, naglasio je potrebu za jasnim akcijskim planom koji bi proizveo razgovor među Srbijom, Rusijom i SAD-om.

On je upozorio da bi dugoročno odlaganje sankcija moglo negativno uticati na domaće tržište. Bajatović je rekao: „Možemo mi licencirati mesec za mesec koliko god hoćete, ali će posledica biti nešto drugo.“ Prema njegovim rečima, smanjenje prodaje i prerade u NIS-u je neizbežno, a dodatni problem predstavljaju i potencijalni troškovi uvoza derivata iz drugih zemalja.

Bajatović smatra da novo odlaganje sankcija ukazuje na razumevanje američke administracije prema Srbiji, bez obzira na političke okolnosti. On je podsetio da je pre prvog odlaganja sankcija u NIS-u došlo do promene vlasničke strukture, što može uticati na to kako američka kancelarija za kontrolu strane imovine tretira ovu kompaniju.

Prema zakonima koje je usvojio Kongres SAD, kompanije sa nevećinskim vlasništvom ruskih firmi možda neće biti pod sankcijama. Međutim, tumačenja iz ambasade SAD u Beogradu sugerišu da je potreban potpuni izlazak ruskih kompanija iz vlasništva NIS-a. Bajatović je izrazio nadu da će Srbija imati dovoljno vremena da reši ovaj problem.

On je takođe istakao da je Srbija trenutno sigurna, barem na šest meseci, kada je reč o snabdevanju derivatima. „Sve je to na maksimumu, bili smo spremni da primimo prvi udarac sankcija,“ naglasio je Bajatović.

Govoreći o carinama koje su SAD uvele, Bajatović je ukazao na to da je američki predsednik Donald Tramp preokrenuo globalne trgovinske odnose, ali će se tek videti dugoročni učinak ovih mera. On smatra da se svet suočava sa novim raspodelama moći, pri čemu Amerika priznaje multipolarnost, ne samo u političkom, već i u ekonomskom i vojnom smislu.

Bajatović je upozorio da će carine naneti značajnu štetu Evropi, dok je zanimljivo da nisu uvedene dodatne sankcije za Rusiju, što može sugerisati da se između Amerikanaca i Rusa vode razgovori. On je istakao da će Srbija, iako mala, biti deo ovih političkih i ekonomskih dogovora.

Na kraju, Bajatović je napomenuo da je razmena između Srbije i SAD-a minimalna, fokusirajući se uglavnom na IT sektor. Ova situacija ukazuje na kompleksnost međunarodnih odnosa i izazove sa kojima se Srbija suočava u kontekstu američkih sankcija i globalne ekonomije.

Milan Petrović avatar