Šef italijanske diplomatije Antonio Tajani je istakao značaj Balkana i potrebu za stabilnošću u ovom regionu, naglašavajući ubrzanje pristupanja balkanskih zemalja Evropskoj uniji. Tokom svog obraćanja, Tajani je rekao da Italija aktivno radi na podršci ovom procesu. On je razgovarao sa Kristijanom Šmitom, visokim predstavnikom za Bosnu i Hercegovinu, i izrazio zabrinutost zbog trenutne situacije u Republici Srpskoj.
Tajani je rekao da veruje da se tenzije u regionu mogu smanjiti i da je važno obezbediti da Rusija ne iskoristi trenutnu situaciju na Balkanu. Takođe je istakao da je potrebno obezbediti da Kinezi ne dobiju veće prisustvo u regionu. Italija je formirala Balkansku grupu prijateljstva, a Tajani je rekao da su sve balkanske zemlje zahvalne na podršci koju su dobile za ubrzanje svog pristupanja EU.
Tokom dvodnevnog sastanka ministara spoljnih poslova NATO-a u Briselu, Tajani je ponovio potrebu za jačanjem evropske odbrambene industrije, ali je naglasio da to ne isključuje saradnju sa zemljama koje nisu članice EU. Generalni sekretar NATO-a, Mark Rute, istakao je da je alijansa fokusirana na rusku pretnju, naglašavajući da carine koje je uveo američki predsednik Donald Tramp mogu uticati na pojedine članice, ali ne i na NATO kao celinu.
Rute je rekao da je ključni prioritet dovesti Ukrajinu do trajnog mira, ističući podršku svih saveznika u NATO-u naporima SAD-a da se rat okonča. On je takođe naglasio da Rusija ostaje najveća pretnja za NATO i da je „lopta na ruskom terenu“ kada je reč o prekidu vatre u Ukrajini.
Tokom sastanka, evropski ministri su zatražili da se odredi rok za odgovor Moskve na američki predlog o prekidu vatre, ali Rute nije hteo da komentariše taj zahtev. Na sastanku su se razmatrali dalji planovi i hitna bezbednosna pitanja, uključujući predstojeći samit u Hagu.
Rute je naglasio da nove carine koje je uveo Tramp ne krše NATO ugovor, ističući da alijansa nastoji da eliminiše sukobe u međunarodnim ekonomskim politikama. Američki predsednik je uveo recipročne carine na uvoz iz više od 180 zemalja, uključujući automobile, što će imati direktan uticaj na ekonomije tih zemalja, ali Rute smatra da to neće uticati na kolektivnu odbranu NATO-a.
Nadalje, Rute je potvrdio da je kontinuirana posvećenost SAD NATO-u ključna za bezbednost alijanse. Američki državni sekretar Marko Rubio je pozvao članice NATO-a da povećaju izdatke za odbranu, naglašavajući važnost jačanja odbrambenih kapaciteta u svetlu trenutnih pretnji.
U zaključku, sastanak ministara spoljnih poslova NATO-a u Briselu se fokusirao na izazove i bezbednosne pretnje s kojima se suočava alijansa. S obzirom na trenutnu situaciju u Ukrajini i na Balkanu, kao i na uticaj Rusije i Kine, članice NATO-a će morati da sarađuju kako bi obezbedile stabilnost i sigurnost u regionu i šire. U tom kontekstu, istaknuta je važnost održavanja jedinstva u NATO-u i podrške evropskim zemljama na putu ka članstvu u EU.