BAJDENOVA administracija je ove nedelje formirala multiagencijski tim da se suoči sa rastućom krizom koja uključuje kineske sajber napade na američke telekomunikacione kompanije za koje se veruje da su namenjene prikupljanju obaveštajnih podataka.
Napadom je pogođeno „verovatno oko 10 ili 12″ kompanija za sad, rekle su dve osobe za upoznate sa istragom za Vašington Post, pod uslovom da ostanu anonimni zbog osetljivosti slučaja. Oni nisu precizirali da li su sve kompanije američke firme ili samo ogranci ili franšize.
Najmanje tri velike kompanije su bile mete sajber napada, a to su AT&T, Verizon i Lumen, koji i dalje nisu dali komentar. Američka Vlada, same kompanije i bezbednosne firme koje pomažu u istrazi još uvek ne znaju kako je napadač uspeo da prodre u mreže kompanije, te taj nedostatak jasne ulazne tačke otežava i samo izbacivanje napadača iz sistema, reklo je još nekoliko ljudi koji rade na ovom slučaju.
– Ovo je veoma sofisticiran glumac i potreban je sofisticiran način da se to uradi. Napad je bolji od odbrane. Izgleda da je to široko rasprostranjena obaveštajna operacija koju je vlada odlučna da reši – rečeno je. Bela kuća je u utorak sazvala sastanak zamenika sekretara ključnih agencija kako bi uspostavila ono što je poznato kao “jedinstvena koordinaciona grupa“.
Uloga grupe je da obezbedi doslednu međuagencijsku vidljivost odgovora FBI-a, Kancelarije direktora Nacionalne obaveštajne službe i Agencije za sajber bezbednost i bezbednost informacija (CISA) Ministarstva za unutrašnju bezbednost. FBI, Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće i CISA odbili su da komentarišu istragu koja je u toku.
Slične koordinacione grupe su formirane da bi se pozabavile kineskim provalom Microsoft Exchange servera početkom 2021. godine. Istražitelji i dalje rade na tome da shvate obim i prirodu kompromitovanih podataka i čemu su hakeri možda pristupili ili eksfiltrirali.
Probijanje je Microsoft privatno pripisao grupi koju je nazvao Salt Tiphoon, rekli su američki zvaničnici. Da li je najnovija povreda u stvari delo Salt Tiphoon-a – za koji američki obaveštajci smatraju da je ogranak Ministarstva državne bezbednosti, kineske spoljne špijunske službe – još nije izvesno, kažu zvaničnici privatno.
Međutim, jedan američki zvaničnik je rekao da bez obzira da li se ispostavi da je to delo kineske bezbednosne agencije ili izvođača radova, znaci ukazuju na to da je kršenje usmereno od strane kineske vlade ili je povezano sa njom u svrhe špijunaže ili kontrašpijunaže.
U četvrtak su čelnici Komiteta Predstavničkog doma Komunističke partije Kine pisali izvršnim direktorima tri kompanije tražeći brifing iza zatvorenih vrata o kršenjima, uključujući i konkretne mere koje kompanije preduzimaju da zaštite federalne zahteve za prisluškivanje.
BONUS VIDEO: AMERIKA U POSETI PEKINGU: Saliven savetnik za nacionalnu bezbednost u ,,kritičnoj,, misiji
Napadi kineskih hakera na američke kompanije predstavljaju ozbiljan problem za nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Američkih Država. Formiranje multiagencijskog tima od strane Bajdenove administracije pokazuje ozbiljnost situacije i potrebu za koordinisanim odgovorom. Kineske sajber napade ne treba uzimati olako, jer oni mogu naneti ozbiljnu štetu kako privatnim kompanijama, tako i samoj državi.
Osim direktnih posledica po kompanije koje su bile mete napada, postoji i opasnost od krađe obaveštajnih podataka i informacija koje mogu biti od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost. Nepoznato je kako su hakeri uspeli da prodru u mreže kompanija, što dodatno otežava istragu i odbranu od budućih napada.
Važno je da američke vlasti i bezbednosne agencije sarađuju i razmenjuju informacije kako bi efikasno odgovorile na ovakve pretnje. Koordinaciona grupa formirana od strane Bajdenove administracije ima za cilj da obezbedi dosledan pristup odgovoru na sajber napade i da identifikuje eventualne propuste u sistemima bezbednosti.
Iako još nije potvrđeno da li su napadi delo kineske države ili pojedinačnih hakera, znakovi ukazuju na moguću umešanost kineskih obaveštajnih službi. Ovakve akcije mogu biti motivisane špijunažom ili kontrašpijunažom, čime se ugrožava ne samo privatna sfera kompanija već i nacionalna bezbednost Sjedinjenih Američkih Država.
Sve ove informacije naglašavaju važnost sprovođenja adekvatnih mera zaštite informacionih sistema i održavanje visokog nivoa bezbednosti u telekomunikacionim kompanijama. Bez efikasnih zaštitnih mera, kompanije i država su izložene ozbiljnim rizicima od sajber napada i krađe osetljivih informacija.
Važno je da javnost bude svesna ovakvih pretnji i da se preduzmu adekvatne mere zaštite kako bi se sprečili budući napadi. Samo zajedničkim naporima vlasti, kompanija i građana može se efikasno odgovoriti na rastuće sajber pretnje i očuvati nacionalna bezbednost u današnjem digitalnom svetu.