Šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, Biljana Pantić Pilja, izjavila je da je došlo do brutalnog prekrajanja izborne volje Srba na Kosovu i Metohiji. U svom obraćanju u Strazburu, Pantić Pilja je naglasila da je Preliminarni izveštaj EU potvrdio drastične nepravilnosti i zloupotrebu institucija, koje su dovele do etnički motivisanog pritiska i diskriminacije Srba.
Prema njenim rečima, Srpska lista, koja je ostvarila značajan izborni rezultat, nije dobila svih 10 garantovanih mandata za predstavnike Srba. Umesto toga, Centralna izborna komisija je mandat dodelila stranci Nenada Rašića, koja zastupa albanske interese, a koja je dobila glasove isključivo u albanskim sredinama. Pantić Pilja je ukazala na to da je ovo očigledan primer izbornih inženjeringa i kršenja izbornih prava Srba, što je izazvano pritiscima premijera privremenih institucija u Prištini, Aljbina Kurtija.
Ona je takođe istakla da je izborni proces na Kosovu i Metohiji ozbiljno kompromitovan, s obzirom na to da su interno raseljeni Srbi iz centralne Srbije bili sprečeni da glasaju putem pošte, što je u suprotnosti sa praksom u ostatku Evrope. Prištinske institucije su pokušale da zabrane organizovani dolazak Srba na glasanje, ali su, nakon pritiska međunarodne zajednice, bile primorane da odustanu od toga.
Pantić Pilja je upozorila na svakodnevnu represiju koju srpsko stanovništvo trpi pod vlašću Kurtijevog režima, ukazujući na masovno iseljavanje Srba s ciljem etnički čistog Kosova i Metohije. Ona je napomenula da se, više od 10 godina nakon Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština još uvek nije formirala, i da Kurti otvoreno izjavljuje da je neće ni formirati. Ove tvrdnje jasno ukazuju na kontinuirano kršenje ljudskih prava i vladavine prava na Kosovu i Metohiji.
Elvira Kovač, potpredsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora za evropske integracije, takođe je reagovala na izveštaj o izborima, naglasivši da je formiranje Zajednice srpskih opština međunarodna obaveza koja bi trebala da obezbedi zaštitu srpske zajednice u severnim opštinama. Kovač je izrazila razočaranje zbog nedostatka napretka u tom pravcu, kao i zbog nespremnosti vlasti u Prištini da se ozbiljno pozabave pitanjima zaštite manjinskih prava.
Ona je ukazala na to da su izborne manipulacije prištinskih vlasti kulminirale otvorenim narušavanjem izborne volje Srba. Iako je Srpska lista ostvarila rezultat koji joj daje pravo na svih 10 zagarantovanih mesta, glasovi iz područja sa isključivo albanskim stanovništvom dodeljeni su drugoj stranci koja se takmičila za mesta koja su određena za Srbe. Kovač je naglasila da ova manipulacija predstavlja nastavak sistematskog kršenja ljudskih i demokratskih prava Srba na Kosovu i Metohiji.
Tokom izbornog procesa, pokušaji blokiranja registracije i učešća Srpske liste na izborima su bili očigledni, a dodatni dokazi ovih manipulacija uključuju višemesečno kašnjenje sa objavljivanjem zvaničnih rezultata. Kada su rezultati konačno objavljeni, postalo je jasno da je Srpska lista u velikoj meri pobedila među srpskim biračima, ali je Centralna izborna komisija saopštila da će dobiti samo devet od deset zagarantovanih mesta rezervisanih za srpske predstavnike.
Kao rezultat ovih dešavanja, Pantić Pilja i Kovač traže od međunarodne zajednice da ozbiljno reaguje na situaciju na Kosovu i Metohiji, upozoravajući na ozbiljna kršenja ljudskih prava i nepravdu koja se sprovodi nad srpskim narodom. S obzirom na aktuelne prilike, jasno je da su potrebni odlučni koraci kako bi se osiguralo poštovanje prava Srba na Kosovu i Metohiji i sprečilo daljnje pogoršanje situacije.