Bilo bi poštenije da Nestorović i njegova ekipa odmah uđu u SNS

Jovana Radić avatar

Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izjavio je kako su godinama tvrdili da su Zavetnici, desničarska organizacija, podržavani od strane predsjednika Aleksandra Vučića. Đilas je rekao da su traženi dokazi za to, te da prelazak odbornika Zavetnika u Skupštinu Beograda u Srpsku naprednu stranku (SNS) nije bio dovoljan dokaz. Međutim, sada se pokazalo da su bili u pravu.

Đilas je također istaknuo da je ista situacija i s pokretom Branimira Nestorovića te da su tvrdnje da mu se neki odbornici ne javljaju priče za malu decu. On je predložio da bi bilo poštenije da Nestorović i njegova ekipa prihvate ponudu Vučića koja im stiže preko ruskih posrednika i uđu u vlast sa SNS-om, umjesto što pokušavaju da se predstave kao opozicija i da takvi izađu na sledeće izbore ponovo varajući građane. Također je predložio da se spoje sa Zavetnicima i pod zajedničkim imenom „Zahvalnici“ uđu u vlast sa onim kome duguju zahvalnost za svoje postojanje.

Nakon komentara Dragana Đilasa, Zavetnici su se oglasili saopćenjem u kojem tvrde da su glavni protivnici vlasti njihovog osnivača, lidera Dveri Boška Obradovića, upravo Đilas i SSP. Također su naveli da je „Vučićeva medijska mašinerija i teror sve što imaju da ponude srpskom narodu“, te dodali da su „demokrate i naprednjaci stvorili i uživaju u sistemu koji u Srbiji i čini nove ‘plenitelje’ i nove ‘izdajnike’“.

U međuvremenu, pokret Branimira Nestorovića također je dao svoj odgovor na Đilasove komentare. Kako su izjavili, oni su spremni da sarađuju s bilo kojom strankom, osim onih koje nemaju program i ljude, te dodali su da ne žele da budu „mirna i poslušna opozicija“, već da će se boriti za stvari u koje vjeruju.

Ova situacija bacila je svjetlo na unutarpolitičke sukobe u Srbiji, a pojedini analitičari smatraju da su ovakve rasprike posljedica teške političke situacije i nedostatka stabilnosti u zemlji. Također, ističu da je dijalog i suradnja među političkim strankama ključna za izlazak iz krize, te da bi sve strane trebale raditi na pomirenju i suradnji umjesto međusobnih optužbi i sukoba.

Osim toga, ovo otvara pitanje uloge medija u politici, te je jasno da političke stranke koriste medije kao sredstvo za promociju svojih interesa i ideja. Također, ističe se važnost odgovorne i objektivne medijske kuće koja će pravilno informirati javnost o političkim i društvenim dešavanjima.

Ukupno gledano, situacija je postala složena, a politički lideri su u sve većem sukobu, što ne doprinosi stabilnosti zemlje. Stoga je važno da se političke stranke fokusiraju na suradnju i dijalog kako bi se riješili unutarpolitički sukobi i postigli zajednički ciljevi za dobrobit svih građana Srbije.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: