Američki državni sekretar Entoni Blinken i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg sastali su se u Briselu kako bi razgovarali o ključnim prioritetima za samit u Vašingtonu, uključujući pomoć Ukrajini, unapređenje partnerstva NATO-a na području Indo-Pacifika, EU i obaveze članica. Razgovarali su i o većim izdvajanjima zemalja članica za finansiranje NATO-a. Blinken je također razgovarao sa predsednikom Azerbejdžana, Ilhamom Alijevim o važnosti unapređenja mirovnog procesa sa Jermenijom.
Uoči sastanka ministara spoljnih poslova država članica NATO-a, američki državni sekretar Entoni Blinken i generalni sekretar Jens Stoltenberg susreli su se u Briselu kako bi razgovarali o ključnim prioritetima za nadolazeći samit u Vašingtonu. Na sastanku su razgovarali o jačanju zajedničke posvećenosti pomoći Ukrajini, unapređenju partnerstva NATO-a na području Indo-Pacifika te o dodatnom radu na obavezama članica Alijanse.
Također su se dotaknuli mogućnosti budućih većih izdvajanja zemalja članica za finansiranje NATO-a. Ovaj sastanak predstavlja važan korak u pripremi za samit NATO-a u Vašingtonu, na kojem će se okupiti lideri zemalja članica radi rasprave o ključnim pitanjima i zajedničkim izazovima.
Uz to, američki državni sekretar Entoni Blinken je razgovarao sa predsednikom Azerbejdžana, Ilhamom Alijevim o važnosti unapređenja mirovnog procesa sa susednom Jermenijom. Zvanični Jerevan je pretrpeo poraz prošlog septembra kada su azerbejdžanske snage ponovo zauzele region Nagorno-Karabaha, koji je deo Azerbejdžana sa većinskim jermenskim stanovništvom.
Dve južnokavkaske republike pokušavaju da postignu formalni mirovni sporazum, ali su pregovori dospeli u ćorsokak, između ostalog i oko pitanja demarkacije zajedničke granice dugačke oko 1.000 kilometara koja je i dalje zatvorena i u velikoj meri militarizovana. Ministarstvo odbrane Azerbejdžana tvrdi da Jermenija koncentriše svoje trupe na nekim delovima granice, dok jermenske vlasti te optužbe odbacuju.
Blinken je tokom razgovora sa Alijevim naglasio da nema opravdanja za povećanje napetosti na granici i upozorio da agresivne akcije i retorika sa bilo koje strane mogu potkopati izglede za mir. Važno je da obe strane nastave sa dijalogom i pregovorima kako bi postigle održivo rešenje za konflikt.
Sastanak između Blinkena i Stoltenberga predstavlja važan korak u jačanju saradnje između Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a, kao i u koordinaciji odgovora na regionalne i globalne izazove. Ova sastanci su prilika za razmenu mišljenja i ideja te za postizanje zajedničkih ciljeva u očuvanju mira i stabilnosti u svetu.
NATO kao vojna alijansa igra ključnu ulogu u očuvanju bezbednosti i stabilnosti Evrope i šire, te je važno da zemlje članice nastave da sarađuju i jačaju međusobne veze radi odgovor na savremene pretnje i izazove. Vašingtonski samit će biti prilika za potvrdu posvećenosti članica Alijanse zajedničkim vrednostima i ciljevima te za usvajanje konkretnih mera za jačanje bezbednosti i odbrambenih sposobnosti.
S obzirom na kompleksnost savremenih bezbednosnih izazova, od terorizma i hibridnih pretnji do klimatskih promena i pandemija, važno je da zemlje članice NATO-a nastave sa međusobnom saradnjom i koordinacijom kako bi se adekvatno odgovorilo na te izazove. Samo zajedničkim delovanjem i solidarnošću možemo osigurati mir i stabilnost u svetu.
Blinkenov sastanak sa Alijevim također ukazuje na važnost dijaloga i pregovora u rešavanju regionalnih sukoba i u izgradnji mira i poverenja među susednim zemljama. Važno je da lideri regiona pokažu političku volju za rešavanje otvorenih pitanja i pronađu održiva rešenja koja će omogućiti miran suživot i razvoj svih zajednica.
Ukupno, sastanci poput ovih predstavljaju ključne korake ka jačanju saradnje, dijaloga i međusobnog razumevanja među zemljama i organizacijama te ka postizanju mira, stabilnosti i prosperiteta u svetu. Važno je da se lideri fokusiraju na zajedničke ciljeve i vrednosti te da sarađuju u rešavanju složenih izazova sa kojima se svet danas suočava.