Spasovdan je jedan od najvažnijih praznika u srpskoj pravoslavnoj crkvi i tradicionalno se obeležava litijom, molitvama, svečanom liturgijom i posetom svetim mestima. Ove godine, u Beogradu je svečana litija povodom Spasovdana krenula ispred Vaznesenjske crkve u pratnji patrijarha srpskog Porfirija i brojnih arhijereja, državnih i gradskih zvaničnika, kao i velikog broja vernika.
Litija je prošla ulicama grada, blagoslovila prestoničke ulice i stigla do Hrama Svetog Save gde su svete mošti Prepodobnog Justina Ćelijskog bile izložene na poklonjenje i celivanje vernicima. Litija je održana u duhu obeležavanja važnog istorijskog događaja – proslavljanja dana kada je despot Stefan Lazarević proglasio Beograd srpskom prestonicom.
Spasovdan se takođe slavi kao slava manastira Visoki Dečani, Banjaluke, Nevesinja i Istočnog Novog Sarajeva. Ovaj praznik je prilika za vernike da se mole i zahvale Bogu za sve blagoslove i milosti koje su primili tokom godine, kao i da se okupe, zajedno proslave i ojačaju svoju veru.
Litija je jedan od najvažnijih oblika crkvenog okupljanja i zajedničke molitve u srpskoj pravoslavnoj tradiciji. Ona simbolizuje duhovno jedinstvo vernika, blagoslov Božji i zaštitu svetaca nad zajednicom. Uz prisustvo patrijarha i arhijereja, litija je i prilika da se zahvali za prošle blagoslove, moli za buduće i očuva duh zajedništva i vere.
Osim litija, praznik Spasovdana se obeležava molitvama, liturgijama, posetom crkvi i manastirima, kao i raznim verskim obredima. Vernici obično poste, odlaze na ispovest i pričešće, donose priloge crkvi i učestvuju u karitativnim aktivnostima. Praznični duh se oseća u domovima, crkvama, ulicama i na javnim mestima gde se slavi Spasovdan.
Spasovdan je prilika za preispitivanje i obnavljanje duhovnog života, za traženje oprosta za grehe, za suočavanje sa sobom i drugima, za praštanje i ljubav prema bližnjima. To je dan kada se obnavlja veza sa Bogom, kada se hrabrimo i osnažujemo za životne izazove, kada se radujemo Božjem blagoslovu i milosti.
Patrijarh Porfirije je sa sveštenstvom i vernicima predvodio litiju i sa svetinjama prošao kroz Beograd. Litija je bila prilika da se pokaže jedinstvo i duhovna snaga crkve, da se izrazi zahvalnost i poverenje u Božju providnost, da se moli za mir, slogu i blagoslov za sve ljude.
Spasovdan je prilika da se podsetimo istorijskog značaja Beograda kao srpske prestonice, kao mesta gde se čuva pravoslavna vera, kultura i tradicija. Litija je bila prilika da se oda počast svetiteljima, da se moli za blagoslov za grad i narod, za zdravlje, sreću i mir u domovini.
Litije su važan deo duhovnog života pravoslavlja i prilika da se izrazi vera, ljubav i zahvalnost prema Bogu, svetiteljima i svim ljudima. Litije su prilika za zajedničku molitvu, za okupljanje vernika, za zajedništvo i ohrabrenje u veri, za slavlje i radost u duhu blagoslova Božjeg.
Spasovdan je praznik koji okuplja ljude različitih generacija, porekla i društvenog statusa, koje spaja zajednička vera i ljubav prema Bogu. Litija je prilika da se oseti duh zajedništva i ljubavi, da se pokloni počast svetiteljima, da se moli za blagoslov za grad, narod i domovinu.
Uz blagoslov patrijarha Porfirija i prisutnost svetih moštiju, litija je bila posebno svečana i duhovna manifestacija koja je okupila hiljade vernika i građana Beograda. Praznični duh Spasovdana je obeležio grad, ulice su bile ispunjene molitvama, pesmama i radosti u zajedništvu vernika svih generacija.
Spasovdan je praznik vere, nade i ljubavi, prilika za osveženje i obnovu duhovnog života, za zahvalnost i molitvu za sve blagoslove i milosti koje primamo svakodnevno od Boga. Litija je bila prilika da se izrazi vernost, zahvalnost i ljubav prema Bogu, svetiteljima i svim ljudima, da se pokaže duh zajedništva i bratstva među vernicima i građanima Beograda.