Bivši šef kabineta predsednika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Nedim Ademović, izneo je plan Bošnjaka nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici. On tvrdi da će Bošnjaci tražiti milijarde dolara ratne odštete od Srbije na osnovu američkih presuda protiv Radovana Karadžića. Takođe, planiraju obnoviti tužbu protiv Srbije i pokušati naterati Srbiju da obeležava godišnjice „genocida“.
Ademović je objasnio da će pravni timovi koji rade na tome pokušati dokazati da Karadžić nije počinio zločine kao fizičko lice, već kao javni dužnosnik koji je bio politički vođa režima koji je naređivao vojnoj sili da počini zločine. Osim toga, Ademović smatra da se politička klima i globalni stav prema tim događajima promenio, što bi moglo uticati na odluku da se eventualno revidiraju zaključci vezani za postupak protiv Srbije.
Nedim Ademović je izneo ovaj plan u tvrdnji da će Bošnjaci tražiti odštetu od Srbije nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici. On je istakao da će pokušati dokazati da su zločine počinili javni dužnosnici, a ne pojedinci, te da bi odgovornost trebalo da snosi režim, institucija ili država, a ne samo pojedinci.
Ademović je naglasio da se politička situacija i globalni stav prema ovim događajima promenio, što bi moglo uticati na eventualnu reviziju zaključaka vezanih za postupak protiv Srbije.
Ova izjava bivšeg šefa kabineta predsednika Ustavnog suda BiH dolazi nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Parlamentarnoj skupštini BiH, koja je izazvala kontroverze i polarizaciju unutar zemlje. Ademovićeva izjava dodatno podiže tenzije između Bošnjaka i Srba u BiH, a mogla bi imati dugoročne posledice na odnose između dve zajednice.
Reakcije na Ademovićevu izjavu su podeljene, sa jedne strane podrška Bošnjacima u traženju pravde za žrtve genocida u Srebrenici, dok su sa druge strane veće skepticizam i kritike prema ovom planu. Neki smatraju da je traženje odštete od Srbije kontraproduktivno i da bi moglo dodatno pogoršati odnose između dva naroda.
S druge strane, postoji i zabrinutost da bi revizija zaključaka vezanih za postupak protiv Srbije mogla otvoriti nove rane i podstaći nacionalističke tenzije u regionu. Neki analitičari upozoravaju da bi ovakav pristup mogao dovesti do dalje polarizacije i destabilizacije političke situacije u Bosni i Hercegovini.
Ključni akteri u ovom slučaju su politički lideri i pravni stručnjaci koji će biti angažovani u procesu traženja odštete od Srbije i eventualne revizije zaključaka vezanih za postupak protiv Srbije. Očekuje se da će ovaj proces biti dugotrajan i kompleksan, sa mogućim posledicama po odnose između Bošnjaka i Srba u BiH.
U svetlu Ademovićeve izjave, politička situacija u Bosni i Hercegovini postaje sve kompleksnija i polarizovanija. Pitanje odštete od Srbije i revizija zaključaka vezanih za postupak protiv Srbije postaje centralno pitanje u političkom i pravnom diskursu u zemlji. Kako će se ova situacija dalje razvijati i kako će uticati na odnose između Bošnjaka i Srba u BiH ostaje da se vidi u narednim mesecima.