Biljke su zaista nevjerojatna bića s raznim sposobnostima i zanimljivim karakteristikama. Procjenjuje se da postoji više od pola miliona vrsta biljaka širom svijeta, a svaka od njih ima svoj jedinstveni izgled, boju i oblik. Bez biljaka ne bi bilo života na Zemlji, a primjerice, prašume Amazonije proizvode čak četrdeset posto kiseonika u svijetu. Flora je puna tajni i fascinantnih činjenica, a mi smo za vas pripremili popis najneobičnijih biljaka koje su ikad otkrivene.
Hura crepitans, poznata i kao drvo dinamit, je biljka iz porodice mlječika koja raste u tropskim krajevima. Ova biljka može narasti do impresivnih šezdeset metara i sadrži otrovne sastojke u svakom dijelu. Sjeme ove biljke izgleda poput velike kapsule i eksplodira tako snažno da može ozbiljno povrijediti ili čak ubiti životinje i ljude u blizini. Pri izbacivanju sjemena, biljka proizvodi snažan zvuk koji podsjeća na prasak pištolja. Vrstu je 1753. godine opisao švedski prirodnjak Carl von Linné, osnivač botaničke terminologije.
Byblis liniflora je biljka mesožderka koja dolazi iz Australije, Indonezije i Papue Nove Gvineje. Poznata je po svojoj okrutnoj taktici hvatanja plijena – guste dlačice služe kao zatvor za kukce iz kojeg nema bijega, a plijen na kraju umire od gladi nakon čega ga biljka probavi. Richard Anthony Salisbury je otkrio ovu vrstu 1808. godine i nazvao je „najvećim predatorom u carstvu faune“.
Reynoutria multiflora, poznata kao kineska heljda, izgleda poput tijela žene ili muškarca kada se izvuče iz zemlje, sa izraženim polnim organima. Korijen ove biljke se koristi u kineskoj medicini za liječenje gljivičnih infekcija, a pretvoren u prah, korijen navodno djeluje snažnije od „Viagre“. Švedski prirodnjak Carl Peter Thunberg je opisao ovu biljku 1805. godine.
Hydnora africana je parazitska biljka koja napada korijenje i manje grmlje u pustinjama južne Afrike. Izgleda poput gigantskog pustinjskog crva, a njen cvijet iznad površine podsjeća na glavu s razjapljenim čeljustima. Miris ove biljke uspoređuju s septičkom jamom, ali insekti ga smatraju privlačnim i silaze u „ralje“ biljke. Ova biljka nije mesožderka već koristi insekte za razmnožavanje. Thunberg ju je opisao 1810. godine.
Urtica ferox je endem Novog Zelanda koja raste do visine od pet metara. Njene igle na listovima sadrže snažan neurotoksin koji može ubiti čovjeka u sekundi, djelujući na nervni sistem žrtve. Johann George Adam Forster ju je opisao davne 1782. godine.
Biljke su zaista fascinantna bića koja nas uvode u svijet prirode i njenih nevjerojatnih čuda. Njihova raznolikost, sposobnosti i karakteristike čine ih važnim dijelom ekosistema naše planete. Čuvajmo i poštujmo biljke kako bismo sačuvali raznovrsnost i ljepotu prirode za buduće generacije.