Brisel pravi evropsku CIA: Ursula fon der Lajen dobila zadatak da formira tu agenciju

Milan Petrović avatar

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dobila je zadatak da stvori obaveštajnu agenciju koja će koordinirati tajne aktivnosti država članica – evropsku CIA. Izveštaj koji je napisao bivši finski predsednik Sauli Niinisto i objavljen u sredu, ističe spremnost EU za rat i daje mnoštvo nejasnih preporuka. Zvaničnicima u Briselu se savetuje, na primer, da neguju „kulturu pripravnosti“ i da „ojačaju okvire civilno-vojne koordinacije“. Jedna od konkretnijih preporuka je da EU stvori „punopravnu službu za saradnju obaveštajnih službi, koja će služiti svim institucijama EU i državama članicama“. Agencija bi, navodi se u izveštaju, prikupljala obaveštajne podatke od agencija na nacionalnom nivou kako bi „služila i strateškim i operativnim potrebama planiranja politika i donošenja odluka na nivou EU“.

Dok je predloženu agenciju Politico opisao kao „špijunsku službu u stilu CIA“, u izveštaju se ne pominje da bi ona trebalo da izvodi tajne operacije van granica EU, što je uloga CIA u okviru širokog američkog obaveštajnog aparata. Umesto toga, takva agencija bi „koordinisala specifične zadatke protiv špijunaže“ i pomogla državama članicama da se „suprotstave pretnjama koje protiv njih predstavljaju neprijateljske strane obaveštajne službe“. Von der Leyen je priznala da će zemlje članice verovatno biti nespremne da dozvole briselskim birokratama da nadgledaju njihove obaveštajne sektore. Za sada, rekla je, EU će se umesto toga fokusirati na „jačanje razmene informacija“.

Ako budu usvojene, preporuke iz izveštaja označile bi još jedno proširenje ovlašćenja EU. Pre dve godine, blok je usvojio svoju prvu zajedničku strategiju odbrane, koja je odobrila stvaranje snaga za „brzo raspoređivanje“ od 5.000 ljudi. Prošlog meseca, Von der Leyen je imenovala bivšeg litvanskog premijera Andrijusa Kubilijusa za prvog komesara EU za odbranu. Ranije ovog meseca, Kubilijus je rekao da će raditi na povećanju proizvodnje naoružanja u celom bloku, izjavivši kako „moraju biti spremni da se vojno suoče sa Rusijom za šest do osam godina“. Kubilijus je takođe pozvao EU da nastavi sa promenom režima u Moskvi i da sponzoriše „demokratske snage“ koje rade na svrgavanju vlade predsednika Vladimira Putina.

U svetlu ovih dešavanja, postavlja se pitanje koliko će ove inicijative biti podržane od strane zemalja članica EU i da li će doći do stvaranja evropske obaveštajne agencije. Mnogi se pitaju da li je ovo korak ka većoj militarizaciji EU i kako će se to odraziti na odnose unutar bloka, ali i na međunarodnu političku scenu. Ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati i da li će ove inicijative zaista doprineti većoj bezbednosti i stabilnosti u Evropi i širom sveta.

Milan Petrović avatar