Britanska funta nastavlja da pada u odnosu na dolar i evro

Milan Petrović avatar

Britanska funta je pala na vrednost od 1,277 dolara, što je rezultiralo smanjenjem od 0,3 posto ove nedelje. Također je četvrti put ova valuta pala prema evru, dosegnuvši vrijednost od 1,168 eura.

Analitičari su istaknuli da je smanjenje kamatne stope Banke Engleske prošlog tjedna izvršilo pritisak na funtu, zajedno s očekivanjem još jednog ili dva smanjenja do kraja 2024. godine.

Britanska centralna banka je 1. kolovoza odlučila smanjiti referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena na pet posto, u skladu s očekivanjima tržišta. Ovaj potez je izazvao pad funte na međunarodnom tržištu.

Neki analitičari predviđaju da će funta nastaviti gubiti na vrijednosti ako Banka Engleske nastavi s politikom smanjenja kamatnih stopa. Očekuje se da će centralna banka smanjiti kamatnu stopu još jednom ili dvaput do kraja 2024. godine.

Uz to, neizvjesnost oko Brexita i njegovih posljedica također utječe na vrijednost funte. Mnogi investitori su zabrinuti zbog mogućih negativnih utjecaja koje bi izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije mogao imati na britansku ekonomiju i valutu.

Funta je u proteklom periodu bila pod pritiskom uslijed političke nestabilnosti u Ujedinjenom Kraljevstvu, a sada i zbog odluka koje donosi Banka Engleske. Situacija na tržištu se i dalje prati i očekuje se da će funta nastaviti oscilirati u skladu s tržišnim kretanjima.

Osim Brexit-a, funta je pod pritiskom i zbog globalnih ekonomskih kretanja, poput trgovinskog rata između SAD-a i Kine, koji također utječe na vrijednost britanske valute.

Ukoliko se nastavi pad funte, može doći do povećanja inflacije, jer će uvoz robe postati skuplji zbog slabije valute. To bi moglo dovesti do povećanja cijena potrošačkih proizvoda i usluga, što bi moglo negativno utjecati na ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva.

S druge strane, povećanje vrijednosti funte bi imalo pozitivan utjecaj na uvoz i moglo bi dovesti do smanjenja inflacije. Međutim, to bi moglo imati negativne posljedice za izvoznu industriju, jer bi proizvodi postali skuplji na stranim tržištima.

U svakom slučaju, kretanja na tržištu valuta su nepredvidiva i ovise o mnogim faktorima, uključujući ekonomske trendove, političku situaciju, globalnu trgovinu i monetarne politike centralnih banaka.

S obzirom na trenutnu situaciju, investitori i građani trebaju pažljivo pratiti tržišne trendove i informirati se o mogućim promjenama koje bi mogle utjecati na vrijednost funte i ukupnu ekonomsku situaciju Ujedinjenog Kraljevstva.

Konačno, vrijednost funte je važan pokazatelj zdravlja britanske ekonomije i stoga je važno pratiti njezina kretanja kako bi se donijele informirane odluke o ulaganjima i financijskim planovima.

Milan Petrović avatar