Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je članstvo Srbije u Evropskoj Uniji strateški cilj i najvažniji spoljnopolitički prioritet. Na sastanku sa delegacijom Parlamentarne skupštine NATO, Brnabić je naglasila da Srbija, sa svojim geografski, istorijski i ekonomskih aspektima, pripada EU, te da bi bilo korisno za bezbednosnu politiku EU da ubrzo prihvati ceo region Zapadnog Balkana.
Brnabić je ukazala na to da Srbija razume obaveze koje dolaze sa procesom pridruživanja EU, ali je izrazila zabrinutost zbog stalnih promena uslova koje Srbija mora da ispuni. Ona je naglasila da je poštovanje međunarodnog prava i povelje Ujedinjenih nacija ključno za evropsku politiku Srbije i da bi to trebalo da bude dosledno bez obzira na situaciju ili zemlju.
„Najvažnija stvar za našu evropsku politiku i za našu zemlju je poštovanje međunarodnog prava i povelje UN. To ne može zavisiti od situacije do situacije i od jedne zemlje do druge zemlje. Apsolutno je nepovredivo“, izjavila je Brnabić. Ona je postavila pitanje dvostrukih standarda u međunarodnoj politici, ukazujući na to da bi bilo kakvo kršenje međunarodnog prava trebalo da bude jednako neprihvatljivo za sve zemlje.
Brnabić je takođe naglasila da je Srbija jasno osudila agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu, naglašavajući da je Srbija glasala uz partnere iz EU u Generalnoj skupštini UN protiv kršenja međunarodnog prava. „Mi smo stavili do znanja svima da je za nas neprihvatljivo bilo kakvo kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine“, rekla je Brnabić, dodajući da Ukrajina takođe poštuje teritorijalni integritet Srbije i nikada nije priznala nezavisnost Kosova.
Ona je, međutim, izrazila sumnju u logiku onih koji su prekršili teritorijalni integritet Srbije 2008. godine, a sada se usprotivljavaju bilo kakvom menjanju granica unutar EU. „Kako to da je neko ko je prekršio teritorijalni integritet Srbije sada toliko žučno protiv menjanja međunarodno priznatih granica država članica EU?“ pitala je Brnabić.
Brnabić je takođe podsetila da je Srbija bila među prvima koja je izjavila da neće priznati rezultate referenduma u okupiranim ukrajinskim regijama, dok su neki članovi NATO-a brzo priznali nezavisnost Kosova nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti bez referenduma.
U zaključku, Brnabić je naglasila da Srbija ostaje posvećena ispunjavanju svojih obaveza prema EU, ali smatra da je neophodno imati dosledan pristup poštovanju međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta svih zemalja. Ona je pozvala na veće razumijevanje i saradnju među zemljama u regionu, ističući važnost stabilnosti i bezbednosti na Balkanu.
Brnabić je takođe podvukla da je članstvo Srbije u EU ne samo strateški cilj, već i pitanje bezbednosti i stabilnosti celog regiona. Ova izjava dolazi u trenutku kada se Srbija suočava sa brojnim izazovima u procesu pridruživanja, uključujući političke tenzije u regionu i različite pristupe prema pitanjima koja se tiču ljudskih prava i vladavine prava.
Brnabić je potvrdila da će Srbija nastaviti da radi na ispunjavanju kriterijuma za članstvo u EU, ali da očekuje i pošten pristup i doslednost od strane EU u procesu proširenja. Ova izjava dodatno ukazuje na složenost i dinamičnost političke situacije na Balkanu, gde su odnosi između zemalja često obeleženi istorijskim tenzijama i izazovima u postizanju konsenzusa oko ključnih pitanja.