Broj zaposlenih porastao i pored pandemije korona virusa  

Milan Petrović avatar

Prošle godine je u Srbiji zaposleno ukupno 2.215.475 radnika, što je za 1,9% više nego godinu dana ranije, objavio je Republički zavod za statistiku. Najveći broj zaposlenih bio je u pravnim licima, čak 1,76 miliona radnika, što predstavlja povećanje od 2,3% u odnosu na prethodnu godinu.

Broj preduzetnika i zaposlenih kod njih, kao i samostalnih preduzetnika, iznosio je 384.972, što je za 2% više nego 2019. godine. Više od trećine zaposlenih radilo je u Beogradskom regionu, gde je bilo zaposleno 759.045 radnika. To ukazuje na značajan doprinos glavnog grada Srbije u ukupnom broju zaposlenih u zemlji.

Prilikom analize zaposlenosti po sektorima, najveći broj radnika zaposlen je u prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, trgovini, obrazovanju i zdravstvu. Ovi sektori su tradicionalno glavni pokretači ekonomije u Srbiji i imaju značajan uticaj na ukupnu zaposlenost.

U 2020. godini, Srbija se suočila sa pandemijom virusa COVID-19, što je rezultiralo ekonomskom krizom i povećanjem nezaposlenosti. Međutim, uprkos izazovima sa kojima se zemlja suočila, broj zaposlenih je ipak uspeo da poraste u odnosu na prethodnu godinu.

Značajan doprinos povećanju zaposlenosti dao je i sektor informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT), koji je pokazao stabilan rast u proteklim godinama. Digitalizacija i razvoj digitalne ekonomije imaju ključnu ulogu u stvaranju novih radnih mesta i podsticanju ekonomskog rasta.

Iako je broj zaposlenih porastao u 2020. godini, postoji i dalje potreba za unapređenjem uslova rada i zapošljavanja u Srbiji. Značajno je raditi na povećanju produktivnosti i konkurentnosti domaće privrede, kako bi se obezbedila održiva zaposlenost i ekonomski razvoj zemlje.

Republički zavod za statistiku redovno prati i analizira trendove zaposlenosti u zemlji, pružajući relevantne podatke i informacije koje mogu biti od koristi vladi, privredi i društvu u celini. Razumevanje dinamike tržišta rada ključno je za donošenje efikasnih politika zapošljavanja i usmeravanje investicija ka sektorima sa potencijalom za rast.

U budućnosti se očekuje da će Srbija nastaviti sa reformama i modernizacijom svoje privrede, kako bi se stvorili uslovi za održivu ekonomsku stabilnost i razvoj. Povećanje zaposlenosti i smanjenje nezaposlenosti trebaju biti prioriteti za vladu i društvo u celini, kako bi se osiguralo održivo i inkluzivno ekonomsko napredovanje.

Uprkos izazovima koje je donela pandemija COVID-19, Srbija je uspela da poveća broj zaposlenih u 2020. godini, što ukazuje na otpornost domaće privrede i sposobnost prilagođavanja promenama na tržištu rada. Nastavak investicija u obrazovanje, inovacije i digitalizaciju trebao bi biti ključni faktori za dalji razvoj zaposlenosti u zemlji.

Zaključno, zaposlenost u Srbiji je u porastu u 2020. godini, što je pozitivan signal za ekonomski oporavak i razvoj zemlje. Kontinuirano praćenje trendova zaposlenosti i primena efikasnih politika zapošljavanja ključni su za stvaranje uslova za održivu ekonomsku stabilnost i napredak.

Izazovi koje donosi globalna ekonomska situacija zahtevaju brze i efikasne akcije kako bi se očuvala zaposlenost i podržao ekonomski rast. Srbija ima potencijal da se izbori sa ovim izazovima i ostvari održivu ekonomsku budućnost za svoje građane.

Milan Petrović avatar