U Trstu se održava Poslovni forum srpskih i italijanskih privrednika u fokusu kojeg će biti zelena tranzicija, informaciono komunikacione tehnologije, veštačka inteligencija i biotehnologije, najavio je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež. Ovaj forum okupiće više od 200 kompanija i visoki politički zvaničnici, a fokus će biti na daljem unapređenju uspešne saradnje između Italije i Srbije.
Čadež ističe da u Srbiji radi oko 1.300 italijanskih kompanija koje zapošljavaju oko 30 hiljada ljudi. Italija je jedan od većih trgovinskih partnera Srbije, sa razmenom robe i usluga od oko 5 milijardi evra. Čadež naglašava da su italijanske kompanije preteče u mnogim sektorima, poput „Fijata“ u automobilskoj industriji i zajedničkog preduzeća „Fintela“ i „MK Grupe“, koje je sagradilo prvi vetropark u Srbiji.
Srbija je jedna od zemalja sa najvećim privrednim rastom na kontinentu u poslednjih pet godina. Najinovativniji sektori, poput informaciono komunikacionih tehnologija kontinuirano rastu, a čak 60% italijanskih kompanija u Srbiji su mala i srednja preduzeća. Predviđa se da vrednost izvoza softvera iz Srbije dostigne 5 milijardi evra ove godine, a 10 milijardi do 2027. godine.
Čadež ističe i važnost infrastrukturnog sektora, te najavljuje da će se EXPO 2027 održati u Beogradu, što će biti prilika za dalji razvoj nekretnina i infrastrukture. Beograd se očekuje da bude centar sveta 2027. godine, a Čadež ističe značajne kapacitete Srbije u hidroenergetskom sektoru i oblasti solarne energije.
Ekonomska povezanost Srbije i Italije je deo šire geografske vizije, regiona Zapadnog Balkana i Evrope. Italija ima strateški plan za Jadransko-balkanski region koji predviđa jačanje italijanskog prisustva u regionu. U periodu od 2023. do početka 2024. godine otvorene su kancelarije SACE, SIMEST i Cassa Depositi e Prestiti (Cdp) u Beogradu.
U narednih pet do sedam godina, Zapadni Balkan će biti region u Evropi sa najvećim rastom, a Srbija će imati veliki potencijal za napredak u različitim sektorima. Italijanske kompanije prepoznaju konkurentsku prednost Srbije i sve veći broj njih dolazi u zemlju kako bi ostvarile nova poslovna partnerstva i investicije.