Čak 95 odsto srpskih proizvoda izvoziće se bez carine

Milan Petrović avatar

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom stupit će na snagu 1. jula i predstavlja veliku priliku za srpske kompanije i poljoprivrednike. Ovaj sporazum otvara vrata ogromnom tržištu od 1,4 milijarde stanovnika, što će omogućiti Srbiji značajan rast izvoza. Carine će se postepeno smanjivati na nulu za više od 10.000 srpskih proizvoda, dok su kineske carine na uvoz robe inače visoke, između 38 i 62 posto.

Među proizvodima koji će od 1. jula biti obuhvaćeni sporazumom su srpske jabuke, šljive, borovnice, breskve, lubenice, meso, džemovi, konzervirano povrće, kiseli krastavci, kukuruz šećerac, uljarice, pivo, voda. Ovi proizvodi čine 60 posto listu domaćih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda koje je Srbija kandidovala za ukidanje carina. Za 16 posto proizvoda, carine će se smanjivati narednih pet godina dok ne budu u potpunosti ukinute. Među njima su sveže i sušeno povrće, voće poput kruške i grožđa, žvakaće gume, voćni sok, kečap i konditorski proizvodi. Takođe, na listi su i vino i rakija. Za slobodan izvoz srpskog vina bez carina će biti potrebno 5 godina, dok će za rakiju proći 10 godina.

Sporazum podrazumeva tri faze primene u narednih 15 godina, prva nakon 1. jula, druga za pet godina, i treća za deset godina. Ovo će omogućiti ekonomiji Srbije dovoljno vremena da se prilagodi novim uslovima. Prema sporazumu, više od 8.000 kineskih proizvoda će bez carina stizati na srpsko tržište, uključujući žive životinje, palmino ulje, pirinač, voće poput šitaki pečurke, kelja, špargli, plavog patlidžana, kokosa, banana, ananasa, i avokada.

Privredna komora Srbije ističe da sporazum o slobodnoj trgovini donosi značajne beneficije za srpske izvoznike, većinom iz sektora prehrambenih proizvoda, kao što su mlečni proizvodi, alkohol, i vina. Očekuje se da će ovaj sporazum omogućiti bolju poziciju srpske privrede na kineskom tržištu, s obzirom na to da Srbija već izvozi sirovine u Kinu.

Srpska preduzeća mogu iskoristiti ovaj sporazum kroz veće kompanije koje već posluju u Srbiji ili planiraju da dođu, i ući u lance snabdevanja te na taj način imati pristup kineskom tržištu. Institut za međunarodnu politiku i privredu ističe da izvoz duvana može biti konkurentna prednost u trgovini sa Kinom, s obzirom na ukidanje carina na ovaj proizvod. Ističu da rezultati sporazuma neće biti odmah vidljivi, te da je potrebna institucionalna podrška kako bi srpske kompanije bile konkurentne na kineskom tržištu.

Industrijski proizvodi iz Srbije koji će biti obuhvaćeni sporazumom su proizvodi od gvožđa i čelika, kotlovi za centralno grejanje, pumpe za gorivo, hidraulične turbine, bela tehnika, sedišta, drvo, farmaceutski i kozmetički proizvodi, sredstva za čišćenje, proizvodi od plastike, mineralna đubriva i tekstil. U narednih pet godina će biti ukinute i kineske carine na srpske kablove u auto-industriji, auto-gume, keramičke pločice, klima-uređaje, zamrzivače, toplotne pumpe, i viljuškare.

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom donosi mnoge mogućnosti za srpske kompanije i poljoprivrednike, omogućavajući im pristup ogromnom tržištu bez carina. Ovo će značajno povećati izvoz Srbije u Kinu i otvoriti nove poslovne prilike za srpsku privredu.

Milan Petrović avatar