Carine „Guglu“, a na meti je i „Meta“

Milan Petrović avatar

Evropska unija se suočava s izazovima u trgovinskim odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama, posebno sa američkim tehnološkim gigantima kao što su „Meta“ i „Google“. Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, upozorila je da će EU uvesti carine tim kompanijama ukoliko pregovori sa Vašingtonom ne budu uspešni. Ova izjava dolazi u trenutku kada su američki predsednik Donald Tramp i EU započeli razgovore o trgovinskim sporovima, a Tramp je odlučio da na 90 dana pauzira dalja povećanja carina.

Fon der Lajen je naglasila da EU razvija mere odmazde koje bi se mogle primeniti ako pregovori ne donesu zadovoljavajući ishod. Ove mere mogu uključivati carine na američke digitalne usluge i prihode od oglašavanja velikih kompanija iz Silicijumske doline. Ona je izjavila: „Raspon kontramera je širok u slučaju da pregovori ne daju zadovoljavajući rezultat.“ Takođe je napomenula da bi se taksa na prihode od oglašavanja primenjivala na čitavom tržištu EU, uz postojeće poreze koje pojedine članice već uvode.

Uprkos tome što EU ostaje posvećena postizanju uravnoteženog sporazuma tokom Trampovog 90-dnevnog zamrzavanja carina, fon der Lajen je jasno stavila do znanja da Brisel neće oklevati da reaguje ako razgovori propadnu. Evropska komisija razmatra i carine na američki izvoz otpadnog metala, kao i zaštitne mere koje bi sprečile preplavljivanje evropskog tržišta kineskom robom, koja je pogođena američkim carinama od 145 procenata.

Trampov carinski rat je opisan kao „prelomni trenutak“ za globalnu trgovinu. Fon der Lajen je naglasila da povratka na raniji status između EU i SAD više nema, a da su pregovori bili otežani zbog čekanja na Trampovu objavu o recipročnim carinama. Obe strane su se složile da je reforma Svetske trgovinske organizacije neophodna, ali je fon der Lajen ukazala na to da ekonomski haos izazvan carinama već nanosi ozbiljnu štetu globalnim tržištima.

„U ovome nema pobednika, samo gubitnika. Danas vidimo cenu haosa. Troškovi neizvesnosti kroz koju prolazimo biće veliki,“ dodala je fon der Lajen. Ona je takođe potvrdila da će EU tokom pregovora pauzirati planiranu odmazdu zbog američkih carina na čelik i aluminijum, ali je naglasila da Brisel neće pregovarati o svojim „nedodirljivim“ pravilima o digitalnom sadržaju, tržišnoj moći i drugim suverenim odlukama.

EU se suočava sa kritikama američkih zvaničnika, uključujući Trampa, koji su ukazali na to da evropski PDV može biti diskriminatorski prema američkim izvoznicima, iako se primenjuje ravnomerno na domaću i uvoznu robu. Fon der Lajen je odbila da pregovara o PDV-u, naglašavajući da će EU zadržati svoje stavove o suverenim pitanjima.

U svetlu ovih izazova, EU se priprema za potencijalne posledice koje bi mogle nastati ukoliko pregovori sa SAD ne budu uspešni. Carine na američke tehnološke kompanije mogu značajno uticati na tržište i digitalnu ekonomiju, a EU se nada da će uspeti da postigne sporazum koji će biti koristan za obe strane.

U ovom trenutku, ključno je da evropske zemlje ostanu jedinstvene i da nastave sa dijalogom sa SAD kako bi se izbegle nove trgovinske tenzije. Fon der Lajen je istakla da je važno da se pronađe rešenje koje će garantovati fer uslove za sve strane i omogućiti nastavak prosperitetne trgovinske saradnje.

Sve oči su uprte u dalji razvoj situacije, jer bi ishod ovih pregovora mogao imati dugotrajne posledice po globalnu ekonomiju i trgovinske odnose između EU i SAD.

Milan Petrović avatar