U gradskoj kući u Vršcu nedavno je održan prvi radni sastanak koji se bavio izradom idejnog projekta i studije opravdanosti za budući auto-put Pančevo – Vršac – granica sa Rumunijom. Ovaj sastanak okupio je predstavnike gradova Pančevo, Vršac, Alibunar i Plandište, kroz čiju teritoriju će proći ova značajna saobraćajnica.
Na sastanku su predstavljene predložene trase budućeg auto-puta od strane predstavnika Instituta za puteve a.d. iz Beograda. Ova institucija je dobila posao izrade projekta vrednog oko pet miliona evra na tenderu koji su raspisali „Putevi Srbije“, u saradnji sa Građevinskim institutom „Centralna putna laboratorija“ d.o.o. iz Veternika. Gradonačelnica Vršca, Dragana Mitrović, istakla je važnost ovog projekta za ceo južni Banat, naglašavajući da će auto-put otvoriti novo poglavlje u privredi i životu ovog regiona. Ona je takođe ukazala na to da će sve lokalne samouprave pružiti podršku izradi projekta, kako bi se obezbedile sve potrebne informacije za bržu i efikasniju realizaciju.
Budući auto-put će imati dužinu od oko 65 kilometara i predstavljaće najkraću drumsku vezu između Srbije i Rumunije. Na jednoj strani, auto-put će se povezivati sa obilaznicom oko Beograda, koja uključuje deonice Ostružnica – Orlovača – Bubanj Potok – Vinča – Pančevo. S druge strane, nakon prelaska granice, auto-put će se spojiti sa budućim auto-putem koji će voditi do Temišvara. Sporazum o izgradnji ove saobraćajnice između Srbije i Rumunije potpisan je 2022. godine.
Vlada Srbije je ovim projektom dodelila auto-putu kategoriju državnog puta prvog A reda, sa oznakom A9. Idejni projekat, zajedno sa studijom opravdanosti, očekuje se da će biti završen u roku od godine dana. Ovaj auto-put će značajno doprineti poboljšanju saobraćajne infrastrukture u regionu, što će imati pozitivne efekte na privredu i život građana.
Jedan od ključnih aspekata ovog projekta je njegova sposobnost da poboljša međusobnu povezanost dve zemlje, što će olakšati trgovinu, turizam i kulturne kontakte. Povezivanje sa Temišvarom, jednim od glavnih gradova Rumunije, otvorit će mogućnosti za razvoj poslovnih odnosa i povećanje investicija u regionu. Pored toga, očekuje se da će novi auto-put doprineti povećanju bezbednosti saobraćaja, smanjenju zagušenja na postojećim putevima i smanjenju vremena putovanja.
S obzirom na sve navedene prednosti, auto-put Pančevo – Vršac – granica sa Rumunijom predstavlja jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata u južnom Banatu. Njegova realizacija će doneti brojne koristi lokalnim zajednicama, a takođe će doprineti i jačanju regionalne ekonomije.
U narednom periodu, očekuje se da će predstavnici lokalnih samouprava, kao i institucija zaduženih za saobraćaj, nastaviti sa aktivnostima na prikupljanju potrebnih informacija i podataka kako bi se obezbedila što brža i efikasnija izrada projekta. Ovaj proces će uključivati i konsultacije sa stanovnicima, kako bi se uvažili njihovi interesi i potrebe prilikom izrade idejnog rešenja.
U zaključku, auto-put Pančevo – Vršac – granica sa Rumunijom predstavlja projekat od strateške važnosti za ceo region. Njegova izgradnja će ne samo poboljšati saobraćajnu infrastrukturu, već i otvoriti nove mogućnosti za privredni razvoj i unapređenje kvaliteta života građana. Očekuje se da će završetak idejnog projekta doprineti bržoj realizaciji ovog važnog infrastrukturnog poduhvata.