Cene omiljenog napitka na tržištu su porasle od 1. jula, što je rezultiralo povećanjem cena tradicionalne kafe od 200 grama za 30 do 50 dinara. Razlika u cenama može biti velika, od 10 do 60 dinara po pakovanju. Neke radnje još uvek imaju starije zalihe, pa cene nisu promenjene u svim prodavnicama. Akcije mogu biti privlačne potrošačima, jer se kod nekih trgovaca popularni brendovi kafe mogu naći na sniženju i za 80 dinara jeftinije. Pakovanje koje košta 400 dinara u jednom marketu može biti na akciji za 320 dinara u drugom. Takođe, cene se razlikuju i među različitim prodavcima, pa isto pakovanje može biti jeftinije za 80 dinara kod jednog trgovca u odnosu na drugog.
Novi cenovnici su uvedeni od 1. maja ove godine, a akcize na kafu su povećane, što je takođe uzrokovalo rast cena na tržištu. Cene kafe na berzama su takođe porasle, posebno zbog problema sa vremenskim uslovima i sušom koja je pogodila najvećeg proizvođača kafe u svetu, Vijetnam. Stručnjaci predviđaju da bi cene kafe mogle pasti ukoliko bi se vremenski uslovi poboljšali. Prošle godine, u Srbiji je proizvedeno 16.942 tone pržene kafe, sa prosečnom potrošnjom od oko 4,4 kilograma po glavi stanovnika godišnje. U zemlji postoji više od 480 prerađivača kafe, koji uključuju kako velike kompanije, tako i male pržionice. U 2020. godini, uvezeno je 27.467 tona nepržene kafe u vrednosti od oko 84,4 miliona evra.
Ukupno, cene kafe su porasle na tržištu, kako zbog novih akciza, tako i zbog problema sa vremenskim uslovima koji su uticali na svetsku proizvodnju. Potrošači treba da obrate pažnju na promene u cenama kako bi pronašli najbolje ponude i uštedeli novac pri kupovini omiljenog napitka. Ova situacija pokazuje kako faktori poput politike, prirodnih katastrofa i tržišnih uslova mogu uticati na cene proizvoda koje svakodnevno konzumiramo.