Cene paprene, a ponude i nisu baš najbolje

Milan Petrović avatar

Novi izvještaj o dostupnosti stambenog prostora pokazuje da su neki američki gradovi postali pravo bogatstvo za kupovinu kuće. Prema godišnjem izveštaju Demographic International, gradovi na zapadnoj obali Sjedinjenih Država i na Havajima zauzimaju pet od 10 najnepristupačnijih mesta za kupovinu nekretnina. Kalifornijski gradovi poput San Hozea, Los Anđelesa, San Franciska i San Diega su među najskupljima u SAD-u, dok se Havajska prestonica Honolulu takođe pominje na šestom mestu liste.

Osim SAD-a, Australija se takođe ističe na listi „nemogućih nepriuštivih“ gradova, predvođena Sidnejem i drugim južnim gradovima poput Melburna i Adelejda. Na vrhu liste je Hong Kong, poznat po svojim malim stanovima i visokim kirijama. Interesantno je da je to jedino kinesko tržište obuhvaćeno izveštajem.

Top 10 „nemogućih nedostupnih“ gradova uključuje Hong Kong, Sidnej, Vancouver, San Jose, Los Angeles, Honolulu, Melbourne, San Francisco/Adelaide, San Diego i Toronto. Ova lista pokazuje koliko je teško pristupiti tržištu nekretnina u ovim gradovima.

Svako ko planira da kupi kuću u nekom od ovih gradova mora biti spreman da izdvoji pravo bogatstvo za svoj dom. Cene nekretnina u ovim mestima su toliko visoke da postaju nedostupne za većinu ljudi, pogotovo za mlade parove i porodice.

Ovaj izveštaj treba da posluži kao upozorenje vlastima i investitorima da obrate pažnju na problem nepristupačnosti stambenog tržišta. Potrebne su konkretne akcije kako bi se omogućilo da svi građani imaju pristup adekvatnom i pristupačnom stanovanju.

Ukoliko se trend neprestano rastućih cena nekretnina nastavi, sve više ljudi će biti prisiljeno da živi u iznajmljenim stanovima ili da se sele iz skupih gradova u potrazi za pristupačnijim opcijama. To može dovesti do socijalnih i ekonomskih problema u zajednici, te je važno preduzeti mere kako bi se stambeno tržište učinilo dostupnijim za sve građane.

Milan Petrović avatar