Tokom ove nedelje na Produktnoj berzi zaključen je prvi berzanski ugovor za novi rod pšenice, dok je kukuruz četvrtu nedelju zaredom bio dominantan u trgovanju. Cene svih primarnih poljoprivrednih proizvoda su nastavile da rastu, a prometovano je 4.170 tona robe u vrednosti od 103,42 miliona dinara.
Kukuruz je bio najtraženiji proizvod sa udelom od 62 odsto u ukupnom prometu. Cena kukuruza se kretala u rasponu od 19,00 do 20,10 dinara po kilogramu bez PDV-a, zavisno od analize na aflatoksin i pariteta. Na tržištu pšenice, zaključen je prvi berzanski ugovor za ovogodišnji rod po ceni od 22,00 dinara po kilogramu bez PDV-a. Za rod iz 2023. godine, ponuda je bila slaba, a berzanski ugovori su zaključeni po ceni od 21,80 do 23,00 dinara po kilogramu bez PDV-a.
Ponuda sojinog zrna je bila veoma slaba ili je potpuno izostala, a cene su bile u rasponu od 59,00 do 62,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, uz obračun kvaliteta. U ponudi su bile i sačme, poput suncokretove sačme sa 33 odsto proteina po ceni od 29,30 do 29,80 dinara po kilogramu bez PDV-a, sojine sačme sa 44 odsto proteina po ceni od 68,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, te sačma uljane repice sa 32 odsto proteina po ceni od 40,00 dinara po kilogramu bez PDV-a.
Također, trgovano je i stočnim ječmom sa hektolitarskom masom od 60kg po ceni od 17,30 do 17,60 dinara po kilogramu bez PDV-a.
S obzirom na nedeljni izveštaj ove berze, možemo zaključiti da su cene primarnih poljoprivrednih proizvoda i dalje u porastu, što može biti dobra vest za proizvođače ali i potrošače. Kukuruz je zadržao svoju dominaciju na tržištu, dok je pšenica također bila tražena roba sa zaključenim ugovorom za novi rod. Ponuda sojinog zrna je bila veoma slaba, što može uticati na njegovu cenu u narednom periodu.
Sačme su također bile predmet trgovanja, pri čemu su cene varirale u zavisnosti od procenta proteina. Stočni ječam je također bio deo ponude sa određenom cenovnom oznakom. Sve u svemu, trgovanje na Produktnoj berzi je bilo živo tokom ove nedelje sa velikim prometom i oscilacijama cena.
Poljoprivredna tržišta su uvek promenljiva i podložna različitim uticajima, pa je važno pratiti izveštaje i kretanja cena kako bi se najbolje iskoristile mogućnosti koje tržište pruža. Proizvođači, trgovci i potrošači trebaju biti informisani o trenutnim trendovima kako bi doneli najbolje odluke za svoje poslovanje. Nadamo se da će rast cena poljoprivrednih proizvoda biti održiv i da će doprineti ekonomskom razvoju sektora.