Cene ugostiteljskih usluga lete u nebo

Milan Petrović avatar

Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), cene ugostiteljskih usluga u martu 2024. godine zabeležile su značajno povećanje od 11,7 odsto u poređenju sa martom 2023. godine. Ove informacije ukazuju na stalni trend rasta cena u sektoru ugostiteljstva, što može imati velike posledice po potrošače i ukupnu ekonomsku situaciju.

Hrana je, prema izveštaju, poskupela za 12,9 odsto, a najizraženije poskupljenje zabeleženo je kod salata, koje su poskupile za čak 16,4 procenata. Sledeći po visini poskupljenja je hleb, čija je cena porasla za 14,5 procenata. Takođe, cene variva su povećane za 13,9 odsto, dok su cene kolača zabeležile isti rast. Gotova jela su poskupela za 11,6 procenata, što dodatno opterećuje budžete domaćinstava.

U segmentu pića, situacija je takođe zabrinjavajuća. Alkoholna pića su poskupela za 13,5 odsto, dok su bezalkoholna pića zabeležila rast cena od 13,8 procenata. Prenoćišta su, s druge strane, poskupela za 4,4 odsto, što, iako niže u odnosu na druge kategorije, i dalje predstavlja značajno opterećenje za turiste i posetioce.

Kada se radi o Vojvodini, cene u hotelima i restoranima su povećane za 8 odsto. Hrana u ovom delu Srbije poskupela je za 6,5 procenata, dok su alkoholna pića poskupela za 8,8 odsto, a bezalkoholna za 6,0 procenata. Ovi podaci ukazuju na regionalne razlike u cenama, ali i na slične trendove rasta koji se javljaju širom zemlje.

Međutim, najviše poskupljenje zabeleženo je kod prenoćišta u Vojvodini, koja su u martu 2024. godine u odnosu na mart 2023. godine poskupela za čak 18,1 procenat. Ovaj drastičan rast cena može uticati na turistički sektor i privlačenje posetilaca, jer veće cene mogu odvratiti turiste od dolaska u ovaj region.

Ekonomisti upozoravaju da ovakvi trendovi mogu dovesti do smanjenja potrošnje, što bi moglo dodatno usporiti ekonomski rast. Njihove analize ukazuju na to da bi kontinuirana poskupljenja mogla smanjiti kupovnu moć stanovništva, izazvati inflacione pritiske i stvoriti dodatne izazove za domaćinstva, posebno za one sa nižim primanjima.

S obzirom na sve ove podatke, ostaje da se vidi kako će se situacija razvijati u narednim mesecima i da li će vlasti preduzeti mere kako bi stabilizovale cene i zaštitile potrošače. U međuvremenu, potrošači će morati da se prilagode novim uslovima i razmotre svoje troškove u svetlu rastućih cena.

Milan Petrović avatar