U ovo doba godine, potražnja za ribom u marketima i ribarnicama je veća nego obično. Kako je snabdevanje ribom i da li su cene promenjene zbog povećane potražnje?
Za posne slave ili dane posta, sveži domaći šaran obično je prvi izbor. Proces od ribnjaka do trpeze je dug i zahtevan, što rezultira smanjenjem površina pod ribnjacima u Vojvodini na oko 5500 hektara. Srbija godišnje proizvede oko 4000 tona šarana, od kojih se 3500 tona proda tokom posta.
Proces u ribarstvu traje tri kalendarske godine, što znači da je potrebno tri godine da riba bude konzumna. Održavanje ribnjaka zahteva posebne mere kako bi riba bila sačuvana od bolesti i ptica.
Ribarnice u Jagodini već sada su dobro snabdevene, a kako se decembar približava, očekuje se još veći izbor sveže domaće i morske ribe, kao i smrznute ribe. Cene su trenutno nešto niže u poređenju sa prošlom godinom, a većina ribarnica takođe nudi uslugu prženja i pečenja ribe.
Većina kupaca priznaje da riba često završi na njihovoj trpezi samo tokom posnih dana, iako lekari savetuju redovnu konzumaciju ribe. Takođe, tražena je i dimljena riba poput dimljenog šarana ili pastrmke, ali su i cene ovih proizvoda nešto više.
Pored standardnih plavih morskih riba, u marketima je moguće naći i svežu oradu, brancina, hobotnicu, gambore ili školjke. Većina kupaca preferira živu i svežu ribu u odnosu na smrznutu. S obzirom na trenutnu potražnju, ribarnice su veoma dobro snabdevene i spremne za predstojeće praznike.