Grupa od četiri astronauta NASA vratila se na Zemlju u letjelici kompanije Spejseks nakon gotovo osam mjeseci boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). Njihov povratak je bio odgođen zbog problema sa kapsulom Starliner kompanije Boeing i uragana „Milton“ koji je pogodio SAD početkom ovog mjeseca. Kapsula Spejseksa sigurno se spustila u Meksički zaliv nedaleko od obale Floride.
Troje američkih astronauta – Metju Dominik, Majkl Barat i Žanet Eps, zajedno sa ruskim astronautom Aleksandrom Grebenkinom, trebali su se vratiti na Zemlju prije dva mjeseca, međutim njihov povratak je odgođen zbog problema s kapsulom Starliner, koja je prazna vratila se s ISS-a u septembru jer nije bila sigurna za povratak astronauta. Spejseks je lansirao ove četiri astronauta u martu ove godine.
Dva astronauta, Buč Vilmor i Suni Vilijams, koji su stigli na ISS kapsulom Starliner, trebali su biti na misiji osam dana, ali je ta misija produžena na osam mjeseci zbog kvara letjelice. Oni će zajedno sa dva astronauta koje je Spejseks lansirao prije četiri sedmice ostati na ISS-u do februara.
Misija ovih astronauta je bila uspješna unatoč nekim problemima i odgađanjima povratka na Zemlju. Ovo je još jedan u nizu uspješnih misija NASA-e i privatnih kompanija poput Spejseksa koji aktivno sudjeluju u istraživanju svemira i održavanju ISS-a kao važne svemirske postaje.
Međunarodna svemirska stanica (ISS) je stalno nastanjena svemirska stanica u niskoj orbiti oko Zemlje koja služi kao platforma za istraživanje svemira i provođenje eksperimenata u uvjetima mikrogravitacije. ISS je zajednički projekt NASA-e, Roscosmosa, ESA-e, JAXA-e i CSA-e i trenutno je najveća svemirska stanica u orbiti Zemlje.
Astronauti koji borave na ISS-u obavljaju različite znanstvene eksperimente, istražuju učinke mikrogravitacije na ljudsko tijelo, proučavaju ponašanje materijala u svemiru te testiraju tehnologije potrebne za buduće svemirske misije, uključujući misije na Mjesečevu i Mars. ISS je postao važna baza za razvoj svemirske tehnologije i istraživanje koje će omogućiti daljnje istraživanje svemira i čovjekovu budućnost u svemiru.
NASA i privatne tvrtke poput Spejseksa ulažu znatne napore u istraživanje svemira i razvoj tehnologija koje će omogućiti daljnje istraživanje i kolonizaciju drugih planeti. Spejseks je postao jedan od ključnih igrača u svemirskoj industriji zahvaljujući svojim inovacijama i uspješnim lansiranjima raketa i kapsula za ISS.
Budućnost svemirskih istraživanja izgleda svijetlo s obzirom na sve veće ulaganje u svemirske programe i inicijative koje omogućuju suradnju među različitim zemljama i privatnim tvrtkama. ISS će i dalje biti važna platforma za istraživanje svemira i testiranje tehnologija koje će biti potrebne za buduće misije dubokog svemira.
Astronauti koji su se vratili sa ISS-a nakon gotovo osam mjeseci provedenih u svemiru donijeli su sa sobom puno vrijednih podataka i iskustava koji će biti od koristi za daljnje istraživanje i razvoj svemirskih tehnologija. Njihova hrabrost i posvećenost znanosti i istraživanju su inspiracija za buduće generacije astronauta i istraživača koji će nastaviti istraživati tajanstveni svijet svemira i otkrivati nove horizonte u istraživanju svemira.